CZECHY: CHCESZ PRZEKRACZAĆ GRANICĘ? BĘDĄ NOWE KRYTERIA OKREŚLANIA STOPNIA RYZYKA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

CZECHY: CHCESZ PRZEKRACZAĆ GRANICĘ? BĘDĄ NOWE KRYTERIA OKREŚLANIA STOPNIA RYZYKA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Czechy zmienią system sygnalizacji stopnia ryzyka tzw. „semafor turystyczny”. Większość krajów zostanie oznaczona kolorem czerwonym. O nowych kryteriach określania stopnia zagrożenia poinformował w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček.

Zmiany dotyczące czeskiego systemu określania bezpieczeństwa podróży w czasie pandemii koronawirusa przyjął dziś rząd.

Powrót do Republiki Czeskiej z krajów oznaczonych kolorem czerwonym będzie się wiązał z obowiązkiem wykonania testu nie tylko przez obcokrajowców, ale także przez obywateli czeskich. Bez ograniczeń będzie się odbywała natomiast podróż z krajów oznaczonych kolorem zielonym.

Dane państwo zostanie oznaczone jako bezpieczne tylko wówczas, jeśli będzie można stwierdzić, że jest w nim przeprowadzana dostateczna ilość testów a liczba pozytywnych wyników nie przekroczy 4 proc. Ważnym czynnikiem w określaniu ryzyka będzie liczba przypadków zachorowań z ostatnich 14 dni w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.

Nowe kryteria będą również obejmowały państwa oznaczone kolorem czerwonym (wysokie ryzyko) oraz pomarańczowym (średnie). – To pierwszy krok do ujednolicenia kryteriów w Unii Europejskiej. Chodzi o to, byśmy sobie już nie robili żadnych „niespodzianek” – wyjaśnia w swoim tweecie minister Petříček.

Poszczególne kraje będą mogły same określać wyjątki dla pracowników transgranicznych. – Proponujemy, by zmiany weszły w życie 9 listopada. Aktualizacja będzie przebiegała raz w tygodniu – dodaje szef czeskiego resortu spraw zagranicznych.

źródło: glos.live

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *