CZECHY: NOWE OBOSTRZENIA

CZECHY: NOWE OBOSTRZENIA

Od północy z piątku na sobotę w Czechach wejdą w życie nowe obostrzenia. Rząd przedstawił w czwartek wieczorem regulacje dotyczące m.in. zminimalizowania kontaktów oraz zakwaterowania. Częściej można będzie wykonywać testy antygenowe.

  • Musieliśmy zaostrzyć obostrzenia ponieważ w ostatnich dniach pogarsza się sytuacja epidemiczna w naszym kraju. Nie możemy tego zlekceważyć, a ponadto w grze jest nowa, brytyjska, odmiana koronawirusa – wyjaśniał minister spraw wewnętrznych Jan Hamáček.

Czeski minister zdrowia Jan Blatný poinformował dziennikarzy, że aktualnie jakiekolwiek pogorszenie sytuacji prowadziłoby do zapaści systemu ochrony zdrowia. – Musimy zmniejszyć liczbę hospitalizowanych pacjentów z covid-19 z aktualnych 6 tys. na 3-4 tys. – wyjaśniał.

  • Najlepszą rzeczą, którą w tym momencie możemy zrobić, to zostać w domu – dodał Hamáček. Jak wyjaśnił, w górach będzie można przebywać tylko we własnych obiektach. – I tylko pod warunkiem, że zakwaterowani będą członkowie jednej rodziny (z jednego domu) – doprecyzował.

Rząd zalecił również ograniczenie odwiedzin rodziny, a w przypadku, że ktoś wybiera się jednak w odwiedziny np. do dziadków, zalecane jest noszenie maski ochronnej FFP2.

Największa zmiana dotyczy zakwaterowania – w hotelach będą mogli nocować tylko pracownicy w podróży służbowej, którzy okażą się stosownym potwierdzeniem od pracodawcy. Niemożliwe będzie zakwaterowanie dodatkowo członków rodziny.

Ponadto przywrócony został zakaz odwiedzin pacjentów na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Wyjątek stanowi obecność osoby trzeciej przy porodzie czy też odwiedzin pacjentów niepełnoletnich.

Rząd przeprosił też właścicieli ośrodków narciarskich za wzbudzenie nadziei na ponowne otwarcie w ostatnim czasie. – Nie wiemy niestety kiedy to będzie możliwe. To nie zależy od nas – wyjaśnił minister przemysłu Karel Havlíček. Całkowicie zamknięte zostały kolejki linowe i wyciągi – niemożliwe będzie zatem skorzystanie z wyciągów także do innych, niż jazda na nartach, celów.
Według najnowszych ustaleń czeskiego rządu darmowe testy antygenowe będzie można wykonywać nie co 5, ale co 3 dni.

źródło treści treści oraz fotografii: glos.live ; screen video CTK

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *