CZECHY: NOWE ZASADY PRZEKRACZANIA GRANIC. RUCH PRZYGRANICZNY NIE ZOSTANIE ZMROŻONY

CZECHY: NOWE ZASADY PRZEKRACZANIA GRANIC. RUCH PRZYGRANICZNY NIE ZOSTANIE ZMROŻONY

Od najbliższego poniedziałku w Czechach będzie obowiązywał nowy tzw. semafor określający, które kraje należą do bezpiecznych, a które nie. Większość państw UE, łącznie z Polską i Słowacją, znajdzie się w kategorii krajów „czerwonych”. To wiąże się z restrykcjami i koniecznością robienia testów (na własny rachunek) po przekroczeniu granicy.

Studenci, uczniowie i pracownicy transgraniczni nie muszą się obawiać nowych reguł, które wprowadzi Republika Czeska. Potwierdził to minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček na dzisiejszej konferencji prasowej. Wymienione grupy osób nie będą musiały robić testów na covid ani nie będą podlegały kwarantannie po przekroczeniu granicy z RC – pod warunkiem, że granicę tę przekraczają regularnie co najmniej raz w tygodniu.

Nowe reguły nie zamrożą nawet małego ruchu przygranicznego – osoby mieszkające w Czechach, które udadzą się za granicę na czas nieprzekraczający 12 godzin, a także przyjezdni z zagranicy (obywatele państw Unii Europejskiej), którzy nie zabawią dłużej niż 12 godzin na terytorium Czech, tak samo mogą liczyć na wyjątek.

– To znaczy, że można jechać z Czech za granicę także na przykład na zakupy lub w celu odwiedzenia rodziny, na czas krótszy niż 12 godzin bez konieczności robienia testu – odpowiedział minister Petříček na pytanie „Głosu”.

Przypominamy jednak, że nadal obowiązują rządowe zalecenia dotyczące wjazdu do Republiki Czeskiej – wizyta w kraju musi się łączyć z ważnymi powodami rodzinnymi, zawodowymi albo zdrowotnymi.

źródło: glos.live

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *