CZECHY: OBOSTRZENIA AŻ DO 22 STYCZNIA. SZKOŁY I RESTAURACJE ZAMKNIĘTE, ALE MOŻLIWE ODWIEDZINY W SZPITALACH

CZECHY: OBOSTRZENIA AŻ DO 22 STYCZNIA. SZKOŁY I RESTAURACJE ZAMKNIĘTE, ALE MOŻLIWE ODWIEDZINY W SZPITALACH

Wprowadzone w niedzielę po świętach Bożego Narodzenia rządowe obostrzenia będą trwać do końca stanu wyjątkowego. Aż do 22 stycznia obowiązywać będą ograniczenia dotyczące swobodnego poruszania się, sprzedaży oraz świadczenia usług. Poinformował o tym dziś (7.01.) minister zdrowia, Jan Blatný, po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu. 

 Przedłużenie restrykcji odpowiadających najwyższemu, piątemu stopniowi zagrożenia epidemicznego PES, rząd przyjął w dniu, kiedy Republika Czeska pobiła kolejny rekord nowych przypadków COVID-19. W środę przybyło ich 17 668, najwięcej od wybuchu pandemii. 
Zdaniem szefa resortu zdrowia, ograniczenia wprowadzone 27 grudnia mogłyby przynieść efekty w ciągu przyszłego tygodnia, pod warunkiem, że będą przestrzegane. – Obostrzenia zawsze można zmienić – dodał Blatný. Podkreślił jednak, że np. o otwarciu restauracji na pewno nie będzie mowy. – Restauracje w samej swojej istocie są miejscami, gdzie ludzie spotykają na bardzo bliską odległość, nie mają masek, ponieważ jedzą i piją. Z zagranicznych badań wynika, że w takich sytuacjach dochodzi do dwukrotnie większego ryzyka zakażenia – zaznaczył. 
Zmiany na razie nie są przewidywane również w systemie szkolnictwa. Do szkół podstawowych mogą przychodzić tylko 1. i 2. klasy, pozostałe, łącznie z klasą 9., obowiązuje zdalne nauczanie. Podobnie maturzyści na razie zdani są tylko na naukę on-line.  

Poprawi się natomiast sytuacja pacjentów leżących w szpitalach oraz placówkach dla osób przewlekle chorych, którzy dotąd nie mogli spotykać się ze swoimi bliskimi. Obecnie wizyty krewnych będą możliwe na takich samych warunkach jak w domach opieki społecznej, czyli po zrobieniu testu i założeniu maski wyższego stopnia ochrony. Nadal będzie też możliwe odwiedzenie pacjenta w terminalnym stadium choroby – wystarczy „dobra” maska i dotrzymywanie zasad higieny.  

 Minister Blatný poinformował  również o przedłużeniu akcji bezpłatnego testowania testami antygenowymi, która pierwotnie miała się zakończyć 15 stycznia. – Testy antygenowe pozwalają nam wykryć osoby, które, nie wiedząc o zakażeniu, mogłyby innych zarażać. Z drugiej strony bez tych testów dzienne przyrosty COVID-19 mielibyśmy o jedną czwartą niższe, co stawiałoby nas w zupełnie innej pozycji w porównaniu z pozostałymi krajami – zauważył. 

źródło:glos.live Fot. vlada.cz/MZ CZ 

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *