STULECIE PRAW KOBIET – Chcemy całego życia!

200-125 300-115 200-105 200-310 640-911 300-075 300-320 300-360 642-998 QV_DEVELOPER_01 400-101 700-501 117-201 70-696 700-505 600-199

11 listopada cała Polska świętowała 100lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W całym kraju odbywały się uroczystości związane z tym wspaniałym wydarzeniem. W naszym mieście mieszkańcy także pokazali, że wiedzą jak świętować. Idąc za słowami Józefa Piłsudskiego „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Także warto pamiętać i pielęgnować naszą historię.

Niestety mało kto jeszcze pamięta i mówi o tym, że ten rok to także setna rocznica praw wyborczych dla kobiet. Z tej okazji m.in. w Gdańsku odbyła się Wielka Gala STULECIA PRAW KOBIET, na którą zostało zaproszone Jastrzębskie Forum Kobiet ze stowarzyszenia Samorządne Jastrzębie, które reprezentuje nasze miasto w ogólnopolskim stowarzyszeniu Kongres Kobiet. Nasze miasto – nasze mieszkanki- reprezentowała Ewelina Auguścik. Gala organizowana była przez Miasto Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności. To była niesamowita lekcja historii o Polsce , o kobietach, ale i mężczyznach – mówią uczestniczki. Uczestniczy gali świętowali wielorako – odbyły się panele historyczne, dyskusję, wykłady, specjalne przedstawienie historyczne zabierające uczestników w lata 20. Dodatkowo uczestnicy mieli okazję obejrzeć Film o idei Solidarności, jak i zwiedzać i zobaczyć wystawę stałą i czasową Europejskiego Centrum Solidarności.

Jest mi niezmiernie miło, że mogłam uczestniczyć w tym wydarzeniu- akurat w Gdańsku – kolebce wolności. Jastrzębie-Zdrój ma wiele wspólnego z Gdańskiem- niestety w naszym mieście zbyt mało podkreśla się aspekt wolnościowy. W Gdańsku czuć go na każdym kroku. Uważam , że warto to zmienić – mamy czym się pochwalić, co świętować, ale w żaden sposób tego nie wykorzystujemy – komentuje Ewelina Auguścik.

Stowarzyszenie Samorządne Jastrzębie bierze udział w różnych akcjach związanych z obchodami Stulecia Praw Kobiet – gala była zwieńczeniem tych prac. Mogliśmy uczestniczyć w kilku wydarzeniach związanych z tymi obchodami np. ONE BILLION RISING, konferencja Kongresu Kobiet. W Polsce kobiety uzyskały prawa wyborcze po odzyskaniu suwerenności w 1918, tj. 28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego stanowił, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” (art. 1) oraz „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze”. W setną rocznicę tego wydarzenia przygotowujemy dla mieszkańców małą niespodziankę – szczegóły wkrótce – mówią przedstawiciele stowarzyszenia Samorządne Jastrzębie.

Uczestniczki Gali, panelów i wykładów podkreślały, że świat nie może istnieć bez kobiet, ale także nie może istnieć bez mężczyzn . Razem powinniśmy mieć wpływ na historię, dbać o przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Foto Galeria

Komentarze są wyłączone.