Domki czekają na lokatorów

Domki czekają na lokatorów

Jesień to czas, w którym jeże intensywnie żerują i szukają zimowego legowiska. Jastrzębskie przedszkola zostały wyposażone w domki dla tych sympatycznych i pożytecznych ssaków.

Głównym pokarmem jeży, wbrew obiegowej opinii, nie są wcale owoce. To aktywne nocą drapieżniki, które skutecznie ograniczają liczebność szkodników – owadów i ich larw, ślimaków, zwalczają też małe gryzonie.

Charakterystyczne budki początkiem października zagościły w ogrodach Publicznych Przedszkoli nr 2, 4, 5, 6, 12, 14, 17, 19, 24 i 26. Koszt domków wyniósł 1.320,00 zł.

Jeśli chcemy, aby jeż zamieszkał również w naszym ogrodzie, należy pamiętać o kilku szczegółach. Budka powinna znajdować się w ustronnej części posesji, a samo jej ogrodzenie musi umożliwić jeżowi przedostanie się na teren. Domek można ocieplić pozostawiając na nim liście i gałęzie – jeże nie lubią zbytniego porządku. Co zrozumiałe, nie przepadają za towarzystwem psów czy kotów. Niebezpieczne dla nich są również chemiczne środki ochrony roślin oraz trutki na szkodniki. Pamiętajmy też, że nie wolno podawać im pieczywa i mleka.

Jeże zamieszkujące teren Polski są objęte częściową ochroną.

źródło: jastrzebie.pl

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *