Tag Archives: policja

W Straży Miejskiej będą mówić po czesku.

W marcu br. Komitet Monitorujący Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska zatwierdził dofinansowanie dla projektu pn. „Zintensyfikowanie współpracy transgranicznej straży miejskich w Karwinie i Jastrzębiu-Zdroju”.

Pierwsze efekty współpracy są już widoczne. Od początku czerwca grupa pracowników straży miejskiej uczęszcza na kurs języka czeskiego. Opanowanie języka obowiązującego po drugiej stronie granicy niewątpliwie będzie miało wpływ na jakość działań podejmowanych w stosunku do grup docelowych projektu – mieszkańców miast partnerskich i turystów. Co istotne, zgodnie z zapisami projektu, funkcjonariusze po drugiej stronie granicy w tym samym czasie rozpoczęli naukę j. polskiego. Kolejne działanie w ramach realizacji projektu to odpowiedź na postępującą popularyzacje turystyki rowerowej. Związane z tym nasilenie ruchu rowerowego pomiędzy mieszkańcami Jastrzębia-Zdroju i Karwiny generuje potrzebę wdrożenia systemu umożliwiającego identyfikację sprzętu mogącego ulec zagubieniu lub kradzieży. Dzięki pozyskanym środkom będzie możliwe wprowadzenie nowoczesnego, jednolitego systemu znakowania rowerów i jego identyfikację po obu stronach granicy. Warto zaznaczyć, iż system ten jest stosowany nie tylko przez miasta uczestniczące w projekcie. Projekt dofinansowany ze...
Czytaj dalej

Złapani z narkotykami!

W ręce jastrzębskiej policji trafiło dwóch mężczyzn- 19- latek, u którego znaleziono dwa zwitki papieru z marihuaną oraz 27- latek, u którego znaleziono dwa woreczki foliowe- jeden z marihuaną, a drugi z białym proszkiem.

Jak czytamy na stronie Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu: "19- letni Jastrzębianin wpadł w ręce policjantów w rejonie Osiedla Zofiówka. Łączna waga zabezpieczonej marihuany wyniosła 2,38 grama. Z kolei w poniedziałek, około godziny 23:00, policjanci referatu patrolowo-interwencyjnego podczas patrolowania ulicy Wielkopolskiej zauważyli mężczyznę, który na widok policjantów zaczął się nerwowo zachowywać, wobec czego stróże prawa przystąpili do jego legitymowania. W trakcie kontroli osobistej mundurowi znaleźli w tylnej kieszeni spodni woreczek z suszem roślinnym oraz drugi woreczek z białym proszkiem. Po przebadaniu substancji testerem narkotykowym okazało się, że to także marihuana." Zarówno pierwszy jak i drugi mężczyzna odpowie przed sądem, który zadecyduje o ich dalszym losie. Foto: Policja Jastrzębie    ...
Czytaj dalej

Wodzisławscy policjanci apleują o zabezpieczanie swoich mieszkań przed włamaniem

Wodzisławscy policjanci apelują do mieszkańców powiatu o zwracanie uwagi na osoby obce poruszające się w okolicach domów i mieszkań. W ostatnim czasie doszło bowiem do kilku włamań na terenie powiatu wodzisławskiego.

Sprawcy, wykorzystując fakt nieobecności domowników a także uchylone okna, włamują się i kradną wartościowe przedmioty, najczęściej jest to biżuteria i pieniądze.

W zabezpieczaniu mieszkania poza technicznymi zabezpieczeniami ważną rolę odgrywają tzw. "bezpieczne postawy". To one przede wszystkim utrudniają przyszłym włamywaczom typowania mieszkania do włamania.

Dlatego przypominamy:

  1. Zawsze zamykaj za sobą drzwi domofonu. Nie jest to co prawda urządzenie doskonałe, ale dla złodzieja to pierwsza przeszkoda do pokonania i pierwsza bariera do ochrony piwnic.
  2. Po zmroku zasłaniaj okna, nawet gdy mieszkasz na wyższych piętrach. Włamanie z reguły poprzedza obserwacja mieszkania z zewnątrz. Odsłonięte okna pozwalają poznać jego rozkład i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty.
  3. Nigdy nie zostawiaj kluczy, w "umówionym" miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.
  4. Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Przyjaciółka może nie przyjść, a złodziej wie ile ma...
Czytaj dalej

Policjanci i księża wspólnie dla ochrony życia

„Świeć przykładem nie tylko w Adwencie!”. „Załóż odblaski i bądź widoczny na drodze!”. To hasła przyświecające wspólnej akcji policjantów i księży zaangażowanych we współpracę z bielskim Caritasem. Stąd wizyty stróżów prawa na wieczornych mszach świętych w kościołach. Policjanci mówią o bezpieczeństwie na drodze. Po mszy spotykają się z wiernymi i rozdają elementy odblaskowe. Podczas wczorajszej mszy w kościele w Bierach, zainaugurowano tegoroczne, wspólne działania.

Policjanci z bielskiej drogówki wspólnie z księżmi i bielskim Caritasem usiłują chronić życie pieszych. Tradycją stało się już, że od kilku lat w okresie jesienno – zimowym, gdy szybko zapada zmrok, na drogach jest ślisko, a piesi narażeni są na dużo większe niebezpieczeństwo, stróże prawa odwiedzają kościoły w mniejszych miejscowościach, a także te które znajdują się w pobliżu ruchliwej drogi. W czasie nabożeństw przestrzegają wiernych przed niebezpieczeństwami na drogach. Tłumaczą podstawowe zasady bezpieczeństwa, a przede wszystkim wyjaśniają jak być lepiej widocznym. Mundurowi rozdają uczestnikom nabożeństw elementy odblaskowe, jednocześnie informując o...

Czytaj dalej

Podsumowanie akcji „Alkohol i Narkotyki”

Jastrzębscy stróże prawa podsumowali właśnie działania "Alkohol i narkotyki". Akcja prowadzona była do dzisiejszego poranka. Wśród przebadanych na alkomacie ponad czterystu osób, jedna prowadziła samochód pod wpływem alkoholu. Oprócz zakazu prowadzenia pojazdów, kierowcy grozi kara dwóch lat więzienia.

Podczas akcji policjanci skoncentrowali się na przeprowadzeniu maksymalnej ilości badań kierowców i uniemożliwieniu dalszej podróży tym, którzy kierowali pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Działania miały na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych spowodowanych właśnie przez takich kierowców. W akcji wykorzystane zostały różnego rodzaju urządzenia i testery, służące do wykrywania alkoholu i narkotyków w organizmie. Jastrzębscy stróże prawa skontrolowali łącznie 456 kierujących. Spośród przebadanych na alkomacie osób, jedna prowadziła samochód w stanie nietrzeźwości. 45-letni mężczyzna wpadł w ręce mundurowych na ulicy Świerczewskiego. Oprócz utraty prawa jazdy, jastrzębianin może trafić do więzienia na dwa lata.

 

Źródło: policja Jastrzębie

...
Czytaj dalej