Jastrzębianka w Ugandzie

Jastrzębianka w Ugandzie

Na całym świecie wciąż potrzebna jest praca wolontariuszy i misjonarzy – nie brakuje ich także w Jastrzębiu.

Katastrofy, ataki i klęski – są tym, co sprawia, że pomoc humanitarna na całym świecie jest stale potrzebna. W wielu miejcach żyją jednak ludzie, którzy cierpią także dlatego, że państwo w którym mieszkają nie potrafi o nich zadbać.

Na szczęście nie brakuje ludzi dobrej woli – także w naszym mieście. Jastrzębianka, Danuta Abalo, na misji spędziła prawie 2 lata. Wyjechała najpierw do Kenii, a następnie do Ugandy. Czy się bała? Bali się jej bliscy. – To naturalne, że boimy się tego, czego nie znamy – zauważa. W takiej decyzji pomaga otwartość na to, co inne.

O formie pomocy zdecydowała jej profesja, fizjoterapia.

– Myślę, że to nie był impuls, a raczej powolne dojrzewanie do decyzji. Często jeździłam na spotkania grupy Świeckich Misjonarzy Kombonianow – mówi Danuta.

Wyjechała tam, gdzie jej potrzebowano – czyli do wioski Matany, gdzie Kombonianie prowadzą szpital, w którym nie było dotychczas fizjoterapeuty. To mała wioska na północy Ugandy, położona daleko od stolicy kraju. Zamieszkuje ją pasterskie plemię Karimojong. Ze względu na trudne warunki pogodowe i częste susze ludzie często cierpią głód. Szkoły są płatne, a dostęp do opieki zdrowotnej utrudniony, stąd wsparcie w postaci prowadzonego przez misjonarzy szpitala. Na koncie mają też inne formy pomocy: aktywizacja lokalnej społeczności, programy dla kobiet, uzdolnionej młodzieży, wydawanie posiłków w przedszkolu. – W domu dzieci nie zawsze mogły liczyć na coś do jedzenia. – wspomina.

  • Mój dzień na misji spędzałam prawie w całości w szpitalu, oprócz przerwy na obiad. W weekendy starałam się angażować w parafii. Doświadczenie misji pokazało mi, że świat jest bogaty w różnych ludzi, kultury, miejsca. To jest niezwykłe jak nasza różnorodność jest piękna – podkreśla Danuta.

Tak samo piękna jest chęć niesienia pomocy innym.

źródło: www.jastrzebie.pl

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *