Kwiatów nigdy dość!

Kwiatów nigdy dość!

Jastrzębie-Zdrój stawia na rozwój łąk kwiatowych. Zakwitną na ponad 1100 metrach kwadratowych!

Pamiętacie ubiegłoroczną łąkę pełną słoneczników przy Alei Jana Pawła II? Tym razem zakwitną tam chaber bławatek, len wielkokwiatowy, facelia błękitna, onętek sensation, ostróżka wielkokwiatkowa, ostróżka pospolita oraz ślazówka ogrodowa. W ten sposób powstanie łąka kwietna ze swobodnie rosnących roślin jednorocznych, w tym kwiatów i traw. Będzie pełnić nie tylko funkcje dekoracyjne, ale przede wszystkim stanowić pożytek dla pszczół i innych owadów zapylających, a jesienią zapewni bazę pokarmową dla ptaków ziarnojadów.

Ta połać prawie 600 m2 w centrum miasta nie będzie jedyną swego rodzaju łąką.

Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy rozkwitnie łąka liliowców ogrodowych wielokolorowych. Zlokalizowana jest przy ul. Katowickiej i ma powierzchnię 550 m2. Jej przygotowanie rozpoczęliśmy z końcem ubiegłego roku, by mogła cieszyć oko przez kolejne lata.

Co ważne, łąka to baza pokarmowa dla zapylaczy. Łąki nie potrzebują nawozów i środków ochrony roślin, ani też intensywnego podlewania. Gromadzą wodę deszczową, tworzą mikroklimat w mieście, zapobiegają nagrzewaniu się powierzchni gleby.

Chcemy więcej takich łąk

Oprócz powyższych 1130 m2 łąk kwietnych miasto jest gotowe zagospodarować inne tereny pod łąki kwietne. W tym celu zwracamy się do osób prywatnych oraz instytucji i firm działających na terenie miasta z apelem o wskazanie kolejnych lokalizacji pod łąki kwietne. Można je zgłaszać mailowo: os@um.jastrzebie.pl

źródło: jastrzebie.pl

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *