Masz w domu marki?

Masz w domu marki?

Wymień je lub wydaj! 13 miliardów niemieckich marek, do dziś nie zostało wymienionych na euro

Wiele osób pamięta stabilną, europejską walutę – DM. Deutsche Mark, od prawie osiemnastu lat nie jest w obiegu, ale nadal posiada realną wartość nabywczą. Marką w Niemczech można nadal zapłacić w niektórych sklepach, a resztę otrzymamy w euro.

Jeśli macie Państwo marki w swych „skarpetach”, jest okazja na ich spożytkowanie. Jahannes Beermann –członek zarządu Bundesbank wyjaśnił, że w rękach klientów pozostaje nadal suma prawie 13 miliardów euro. Oczywiście, należy brać pod uwagę, że część pieniędzy przepadła bezpowrotnie, ale suma, jakiej brakuje niemieckim bankowcom świadczy o tym, że w nie jednym materacu lub domowym sejfie są nadal przechowywane marki.

Skrupulatni Germanie nawet wiedzą, jakiego rodzaju pieniędzy im brakuje. Według Deutsche Bundesbank, marki i pfennigi miały łączną wartość 12,46 miliarda marek (6,37 miliarda euro). Pośród tych, które nie zostały jeszcze wymienione z końcem listopada 2019 roku przypada: 5,83 miliarda marek w banknotach i 6,63 miliarda marek w monetach. Odpowiada to 165 milionom banknotów i ponad 23 miliardom monet.

Zdecydowana większość zapasów została wymieniona w czasie wprowadzenia euro na początku 2002 r, lecz marki o wartości od 70 do 90 milionów są corocznie przesyłane do Bundesbanku. Z roku na rok, ich suma jednak powoli spada.

czytaj więcej

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *