Miasto z zieloną energią!

Miasto z zieloną energią!

Od kilku lat Jastrzębie realizuje kolejne inwestycje, dzięki którym w naszym mieście jest coraz więcej zielonej energii.

Ogniwa fotowoltaiczne dostarczają już ciepło w budynkach Kąpieliska „Zdrój”, pływalni „Laguna” czy Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kaszubskiej. Ogrzewają również wiele szkół i przedszkoli – to między innymi Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego, Zespoły Szkół nr 5 i 6, Szkoły Podstawowe nr 1, 14, i 17, Publiczne Przedszkola nr 10 i 7. W trakcie jest też montaż instalacji w Szkole Podstawowej nr 18. Ogniwa w tych budynkach dostarczają łącznie 335 megawatogodzin! To zyski w postaci 4554 niewyciętych drzew i redukcja aż 177 ton CO2. Miasto w swoich jednostkach oficjalnie pożegnało się już z „kopciuchami”.

Stopniowe rezygnowanie z „tradycyjnych” źródeł energii jest powodowane nie tylko tym, że ich zasoby są ograniczone. Problemem jest przede wszystkim niszczenie środowiska naturalnego. Podczas spalania paliw kopalnianych dochodzi do emisji dużych ilości tlenku węgla i innych substancji zanieczyszczających powietrze, a to szkodzi nam wszystkim. Wiemy jak uciążliwy i szkodliwy dla naszego zdrowia jest smog. Przez choroby wywoływane zanieczyszczeniem powietrza co roku w Polsce umiera kilkadziesiąt tysięcy osób.

Dzięki skutecznym staraniom o dofinansowanie z Unii Europejskiej miasto inwestuje też w termomodernizację obiektów użyteczności publicznej. To również przekłada się na zmniejszenie tak zwanej niskiej emisji a co za tym idzie poprawia stan środowiska w dłuższej perspektywie. Jednak to nie jedyne plusy – termomodernizacja to również mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną, a co za tym idzie, obniżenie kosztów utrzymania. Poza szkołami w ostatnich latach termomodernizowane były obiekty Ochotniczej Straży Pożarnej i przychodni przy ulicy Komuny Paryskiej oraz oddział Przedszkola nr 11 przy ulicy Niepodległości.

  • Nie możemy udawać, że problem zanieczyszczenia powietrza nas nie dotyczy. Inwestowanie w zieloną energię to inwestowanie w zdrowie nasze i naszych dzieci. Ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła a nawet termomodernizacja – to w dzisiejszych czasach konieczność. Miasto pod tym względem musi dawać przykład – komentuje prezydent miasta Anna Hetman.

Troska o środowisko to nie tylko inwestycje w budynki użyteczności publicznej, ale też dotacje dla mieszkańców. Dzięki tym środkom mogą oni wymienić stare kotły i zastąpić je energooszczędnymi opalanymi gazem, energią elektryczną lub biomasą. Dotacje można otrzymać też na wspomniane już ogniwa fotowoltaiczne, urządzenia do wytwarzania energii z powietrza czy na pompy ciepła. Warto korzystać z każdej możliwości zadbania o środowisko, w szczególności zaś powietrze, którym wszyscy oddychamy.

źródło: www.jastrzebie.pl

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *