NIE ŻYJE MARIA KOTERBSKA

NIE ŻYJE MARIA KOTERBSKA

Maria Koterbska, wykonawczyni takich przebojów jak „Karuzela”, „Złoty pierścionek” czy „Parasolki”, zmarła w poniedziałek w Bielsku-Białej. O jej śmierci poinformował w mediach społecznościowych prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

„Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wielkiej damy polskiej piosenki, wspaniałej osoby, wybitnej bielszczanki – Marii Koterbskiej” – napisał na Facebooku Klimaszewski.

Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 w Bielsku-Białej. Artystka nigdy na stałe nie wyjechała z rodzinnego miasta. Często odwiedzała syna, od lat mieszkającego w Wiedniu, ale zawsze wraca do Bielska-Białej. „Uwielbiam bielskie Stare Miasto. Nie bez powodu Bielsko nazywane było małym Wiedniem. Zawsze mnie zachwycały urokliwe uliczki i piękne, zdobione kamienice” – mówiła piosenkarka.

Piosenkarka karierę zaczynała po wojnie, a największą popularność zdobyła w latach 50. W repertuarze miała 1500 piosenek, w tym ok. 400 nagranych. Jej największe przeboje: „Karuzelę”, „Rudzielca”, „Złoty pierścionek”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Augustowskie noce” czy „Parasolki” śpiewała cała Polska. Teksty dla Koterbskiej pisali m.in. Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka.

https://youtu.be/j_duB59XsT4

W 1999 Maria Koterbska została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W lutym 2013 roku w Bielsku-Białej powstała Bielska Piwnica Artystyczna im. Marii Koterbskiej.

źródło fotografii oraz treści: glos.live

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *