NOWE OBOSTRZENIA PREWENCYJNE W CZECHACH

NOWE OBOSTRZENIA PREWENCYJNE W CZECHACH

Od soboty w całych Czechach zacznie obowiązywać nakaz noszenia maseczek podczas imprez zamkniętych powyżej 100 osób. Z kolei od poniedziałku liczba uczestników takich imprez zostanie ograniczona z 1000 do 500 – to najnowsze ustalenia czeskiego ministerstwa zdrowia. W naszym regionie obowiązują dodatkowe obostrzenia.

O nowych ograniczeniach prewencyjnych dla całego kraju poinformował podczas czwartkowej wieczornej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Vojtěch. Wprowadzone zasady dotyczą przede wszystkim koncertów i pozostałych imprez kulturalnych. – Ograniczenia nie mają zastosowania do sklepów i restauracji, tylko do imprez sportowych i wydarzeń kulturalnych – przekazał szef resortu zdrowia podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Vojtěch zwrócił też uwagę na stopniowy wzrost zakażeń w kraju. – Pozytywną informacją jest jednak to, że system ochrony zdrowia nie jest zagrożony. Nie odnotowujemy wzrostów liczb pacjentów hospitalizowanych i w stanie ciężkim – dodał minister.

Ponadto zdaniem ministerstwa zdrowia ognisko koronawirusa w spółce węglowej OKD można uważać za wygasłe. W kopalniach ČSM przetestowano blisko 3 tys. pracowników, którzy w pierwszym etapie badań uzyskali wynik negatywny i odnotowano 60 nowych przypadków. – W czwartek w kopalni ČSM Północ w Stonawie zarejestrowaliśmy w sumie 795, a w ČSM Południe 392 zakażeń (dobowy wzrost równy 10) – czytamy w komunikacie prasowym wojewódzkiego sanepidu. Z kolei w kopalni ČSA w Karwinie ani jeden spośród 250 przetestowanych górników nie był pozytywny.

W województwie morawsko-śląskim od piątku obowiązują wprowadzone przez sanepid nowe zasady sanitarno-epidemiologiczne. Dotyczą one m.in. liczby uczestników imprez zamkniętych – może w nich uczestniczyć maksymalnie 100 osób (oprócz wesel i pogrzebów). W mocy jest nadal nakaz przedstawienia pracodawcy przez pracowników transgranicznych negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 co 14 dni, przy czym test nie może być wykonany dawniej niż przed 4 dniami.

źródło: glos.live

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *