Muzyka- element naszej codzienności


Dźwięki nas otaczają, są dosłownie wszędzie. Niektóre są przyjemne dla ucha, niektóre wręcz
przeciwnie, część z nich uspokaja, a inna sprawia, że chce nam się tańczyć! Mylę się? Muzyka, rytm to coś wspaniałego… Ile ludzi tyle upodobań- każdy może znaleźć coś dla siebie. Tylko jak wielu z nas tak naprawdę zastanawiało się skąd wzięła się muzyka i od jak dawna pisze się utwory…?

Początki
W czasach prehistorycznych muzyka była tłem w czasie ceremonii religijnych oraz tańców. Za pierwsze instrumenty służyły muszle i piszczałki wykonywane z kości. W starożytnych państwach,
takich jak Mezopotamia, Egipt czy Grecja, zaczęto słuchać muzyki dla przyjemności. Pierwsze utwory spisano właśnie w tych państwach! „Hymn do Nikkal” jest najprawdopodobniej najstarszym, wiernie odtworzonym we współczesnych czasach utworem, a jego zapis datowany jest na 1400 rok p.n.e. Nie jest on jednak kompletny. Pierwszy pełny utwór muzyczny, który zachował się do naszych czasów pochodzi z IX wieku.


Pomiędzy wiekami
Jak już wspomniałam, na początku ludzie grali na muszlach oraz kościach. W średniowieczu nastąpił rozwój muzyki- pojawiły się wtedy liry oraz harfy. Ludy i plemiona różniły się kulturami, więc często wymyślali własne instrumenty, które ich charakteryzowały. Epoka odrodzenia przyczyniła się dalszemu rozwojowi muzyki wokalnej świeckiej, ale również kościelnej. Pojawiła się wtedy polifonia.
Barok przyniósł dramat śpiewany, który nazywamy operą. Był to też czas, kiedy tworzył Jan Sebastian Bach. W czasach oświecenia i romantyzmu stolicą muzyki stał się Wiedeń, a tworzyli w ten czas Mozart oraz Beethoven. Rozwijała się wtedy prężnie muzyka klasyczna. Dziewiętnasty wiek stał się czasem na poszukiwanie nowych sposobów, aby wyrazić swoje uczucia, na przykład Fryderyk Chopin starał się w swoich utworach nawiązywać do opowieści ludowych. W końcówce owego wieku, nastąpił rozwój baletu, a najwięcej tancerzy i tancerek pochodziło z Rosji. Wraz z dwudziestym stuleciem przyszedł jazz. Do najsławniejszych należy zaliczyć takich ludzi jak Charlie „Bird” Parker czy Louis Armstrong. Jednak dopiero po wojnie całkowicie zmieniła się forma i rola muzyki. W latach
pięćdziesiątych zrodził się rock and roll, a rozgłos zyskał między innymi dzięki The Beatles oraz Elvisowi Presleyowi. Teraźniejszość mija pod znakiem muzyki pop, która wciąż się rozwija i ewoluuje.

W dzisiejszych czasach
Teraz mamy się bardzo dobrze- utworów jest pełno, a muzyki można słuchać dosłownie wszędzie! Jeszcze kilka lat temu odtwarzacze MP3 były bardzo popularne, ale już nie są nam niezbędne.
Wystarczy jedna aplikacja i mamy dostęp do ulubionych artystów. Wszystko tak szybko się rozwija, że trudno za tym nadążyć! Może nawet nie długo powstanie nowy gatunek muzyki?

I ciekawe czego
będziemy słuchać za dwadzieścia lat…?

Komentarze są wyłączone.