Od poniedziałku większy limit pasażerów w autobusie

Od poniedziałku większy limit pasażerów w autobusie

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne w marcu rząd zdecydował o drastycznym ograniczeniu liczby osób w autobusach. Nie może być ona większa niż połowa miejsc siedzących.

Regulacja ta nie uwzględnia miejsc stojących, co w praktyce ograniczyło dozwoloną liczbę pasażerów o około 80 procent. Od poniedziałku 18 maja nastąpi zmiana tych regulacji. Limit to 30% miejsc siedzących i stojących. Tak więc standardowy autobus obsługujący linie MZK Jastrzębie będzie mógł przewieźć nie 15, a ok. 30 osób.

Dzięki temu nie będzie już konieczności podstawiania dodatkowych autobusów na trasach najbardziej obleganych. W dalszym ciągu tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Zmianą jest możliwość wejścia do autobusu dodatkowych osób, które podróżują stojąc, przy zachowaniu bezpiecznej odległości.

W każdym autobusie znajduje się informacja o liczbie pasażerów mogących wejść do środka (różna ze względu na rodzaj pojazdu). Jeśli limit zostanie przekroczony, kierowca może poprosić kolejne osoby o opuszczenie autobusu. Przypominamy, że może to także uczynić wobec osób podróżujących bez maseczki ochronnej.

Wynika to nie tylko z obowiązujących rozporządzeń Ministra Zdrowia, ale także z przepisów ogólnych. Zgodnie z nimi „ osoby zagrażające bezpieczeństwu lub porządkowi w transporcie mogą być niedopuszczone do przewozu lub usunięte ze środka transportowego”. Przestrzeganie obowiązujących obostrzeń leży w gestii firm przewozowych, przedsiębiorstw komunikacyjnych.

W przypadku MZK mówimy o pięciu podmiotach, które obecnie realizują transport na zlecenie MZK Jastrzębie. Z jednej strony, w sytuacji nieprzestrzegania zasad, interwencję podejmują kierowcy. Z drugiej, pasażerowie czujący się zagrożeni. – Oczywiście może to wywoływać drobne nieporozumienia, dlatego prosimy pasażerów o przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń i wyrozumiałość – apeluje Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie.

Przypomina on jednocześnie, że podstawowym obowiązkiem pasażerów jest posiadanie ważnego biletu oraz przestrzeganie, wspomnianych już, regulacji dotyczących porządku i bezpieczeństwa przejazdu.

info nadesłane

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *