Ograniczmy koszenie traw i glifosat w Jastrzębiu-Zdroju


Agnieszka K. kieruje swoją petycję do: Urząd Miasta Jastrzębia-Zdroju
Zwracamy się z prośbą o zmiany w zakresie zarządzania terenami zieleni miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju , a w szczególności:
-zakazu używania środków chwastobójczych , szczególnie glifosatu w przestrzeni publicznej należącej do Miasta Jastrzębia-Zdroju oraz poszczególnych spółdzielni mieszkaniowych w celu niszczenia traw, chwastów rosnących pomiędzy płytkami chodnikach
-zasadzenia co najmniej kilku tysięcy drzew w miejscach publicznych (wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe)
-ograniczenia koszenia trawników w okresie letnim jedynie do miejsc reprezentacyjnych lub miejsc, gdzie bawią się dzieci
-wyłączenie z koszenia części pasów między drogami, poza miejscami newralgicznymi jak skrzyżowania i skrajnie jezdni
-wyłączenie z koszenia części muraw parkowych, zwłaszcza w czasie, kiedy na ziemi gniazdują ptaki lub kryją się podloty
-wyznaczenie obszarów w mieście, gdzie mogą powstać łąki kwietne

Mieszkańcy od lat sygnalizują problemy obserwowalne szczególnie u zwierząt domowych po użyciu glifosatu w pobliżu ich zamieszkania. Glifosat jest najczęściej używanym środkiem chwastobójczym na świecie. Wykorzystywany jest nie tylko w rolnictwie, ale też w miejscach publicznych, takich jak parki, boiska, place zabaw, miejskie chodniki czy torowiska, a nawet w przydomowych ogródkach. Substancja ta jest ż łączona z szeregiem h chorób i schorzeń, takich jak: Parkinson, uszkodzenie nerek, wady rozwoju płodu. W 2017 roku Europejska Agencja Chemikaliów zaklasyfikowała glifosat jako środek drażniący, silnie uszkadzający oczy i niebezpieczny dla organizmów wodnych.

PODPISZ PETYCJĘ

W bieżącym roku Sąd w Oakland w Kalifornii zadecydował, że amerykański koncern biotechnologiczno-chemiczny ma zapłacić ogromną sumę 2 mld dolarów małżeństwu, które od kilku lat choruje na złośliwy nowotwór. Ława przysięgłych stwierdziła bowiem, że za wystąpienie poważnej choroby odpowiedzialny jest produkt Monsanto – zawierający glifosat pestycyd o nazwie Roundup. Ślady glifosatu znaleziono w produktach spożywczych (pieczywie, płatkach śniadaniowych, a nawet piwie), a także w produktach kosmetycznych i higienicznych (m.in. w bawełnianych płatkach kosmetycznych, chusteczkach higienicznych, tamponach, gazie opatrunkowej).

Posłowie Parlamentu Europejskiego chcieli, żeby glifosat został kompletnie zakazany na te renie UE od 15 grudnia 2022 roku. Przyjęta rezolucja w tej sprawie nie jest jednak wiążąca.Obecność glifosatu w glebie zmienia skład żyjących w niej bakterii. Wpływa też negatywnie na grzyby mikoryzowe, które żyją w symbiozie z roślinami, wiążąc się z ich korzeniami i dostarczając im wodę oraz sole mineralne. Przy dużym użytkowaniu część cząsteczek glifosatu bądź produktów jego rozkładu przedostaje się mimo wszystko do wód powierzchniowych. A tam zaburza rozwój płazów, niekiedy nawet prowadząc do ich śmierci.

Niektóre z krajów UE, np. Francja, Włochy, Holandia wprowadziły u siebie ograniczenia stosowania glifosatu, zwłaszcza w miejscach użyteczności publicznej, takich jak parki czy tereny rekreacyjne. Na bezpośredni kontakt z glifosatem narażone są przede wszystkim dzieci bawiące się na chodnikach, w parkach, ogródkach, placach zabaw (upadki, kontakt z podłożem). Na negatywne działanie glifosatu skazane są także zwierzęta domowe, które nie unikną kontaktu z tym niebezpiecznym herbicydem. Stosowanie glifosatu w miastach podyktowane jest przede wszystkim oszczędnością czasu. Unia Europejska zaleca alternatywne metody zwalczania chwastów, które są mniej szkodliwe dla zdrowia i życia ludzkiego.

Jeśli chodzi o sprawę koszenia trawników trawa:
Utrzymuje wilgoć i zapobiega erozji ziemi –przeciwdziała jej przesuszaniu się. Skoszony trawnik, by był zielony, musi być regularnie (co podczas upałów oznacza codziennie) podlewany. Krótka trawa zatrzymuje znacznie mniej wilgoci i ułatwia jej parowanie z ziemi, a w perspektywie nadchodzących susz woda jest bezcenna i powinniśmy ją oszczędzać.
Trawa obniża temperaturę powietrza. Im wyższa, tym zdaniem ekologów lepiej działa. Pomiary przeprowadzone pokazują, że trawnik może być nawet o 30 st. chłodniejszy od asfaltu i o 20 st. od gołej ziemi.

Trawa to jeden z największych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla. Badania przeprowadzone w Nowym Jorku pokazują, że trawy w Central Parku usuwają z atmosfery około 6 ton dwutlenku węgla rocznie. Bez trawy nie nastąpi sekwestracja dwutlenku węgla (wchłanianie CO2), a nasz ślad węglowy urośnie. Pochłaniają też szkodliwe pyły i cząsteczki z powietrza odpowiedzialne za zanieczyszczenie powietrza. Dla porównania jeden hektar lasu sosnowego usuwa z atmosfery około 20 ton dwutlenku węgla rocznie..


W dobie ocieplenia klimatu po koszeniu pozostaje wypalona ziemia. Wysokie trawy są miejscem życia licznych owadów, w tym ginących pszczół od których zależy nasze życie. Kwietne, dzikie łąki są o wiele bardziej estetycznym widokiem niż wypalona suszą ziemia, pozostająca po koszeniu. Sugerujemy koszenie w miejscach, gdzie rzeczywiście jest to niezbędne.
Postulat sadzenia nowych drzew wynika z troski o jakość powietrza oraz temperatur w okresie letnim, a także poziom hałasu Jest wiele miejsc, gdzie mogłyby zostać nasadzone żywopłoty, drzewa, krzewy. W ostatnim czasie w całym mieście powstało wiele sieciowych sklepów kosztem zieleni. Nam mieszkańcom nie zależy tylko na zakupach, ale również na zdrowiu naszym i naszych dzieci.