[PILNE!] OGRANICZENIE HANDLU ORAZ KONTAKTÓW SPOŁECZNYCH W CZECHACH. DOTYCHCZASOWE OGRANICZENIA NIE POMAGAJĄ

[PILNE!] OGRANICZENIE HANDLU ORAZ KONTAKTÓW SPOŁECZNYCH W CZECHACH. DOTYCHCZASOWE OGRANICZENIA NIE POMAGAJĄ

Ograniczenie sprzedaży detalicznej, usług oraz ograniczenie kontaktów społecznych. Czeski rząd ogłosił nowe obostrzenia w walce z pandemią. Obowiązywać będą od czwartku od godz. 6:00 do 3 listopada. Jakie będą wyjątki?

Konferencja prasowa po specjalnym posiedzeniu rządu pierwotnie była zaplanowana na godz. 9.30. Ostatecznie jednak ogłoszenie najnowszych obostrzeń nastąpiło po godz. 12.30. – Wygląda na to, że wprowadzone wcześniej obostrzenia nie działają, jak trzeba. Pandemia przyspiesza, wzrosty zakażeń i liczby hospitalizowanych są ogromne. Dlatego musimy wprowadzić nowe ograniczenia – zapowiedział, otwierając konferencję, premier Czech Andrej Babiš.

Szef rządu przeprosił również za swoje wcześniejsze wypowiedzi, w których wykluczał wprowadzenie tak radykalnych ograniczeń jak teraz.

Od czwartku od godz. 6:00 zamknięte będą sklepy z wyjątkiem sprzedaży hurtowej oraz sprzedaży najbardziej potrzebnych artykułów. Jak poinformował szef resortu zdrowia, nowe zasady nie dotyczą m.in. sprzedaży art. kosmetycznych, aptek, stacji benzynowych, sklepów zoologicznych, salonów optycznych, kiosków, trafik, pralni, serwisów samochodowych.

W centrach handlowych otwarte będą tylko sklepy spożywcze, drogerie, apteki. Nieczynne będą również takie usługi jak np. zakłady fryzjerskie.

Rząd zadecydował również o ograniczeniu kontaktów społecznych. – Z danych operatorów sieci komórkowych wynika, że jak dotąd obywatele nie ograniczyli przemieszczania się, nie przestrzegają również dotychczasowych obostrzeń – przekazał podczas konferencji minister zdrowia Roman Prymula. Od czwartku zatem możliwe będzie tylko wyjście do pracy oraz na zakupy.

Ministerstwo zdrowia zaleca jednak spacery, dozwolone są wyjścia do parków, lasów czy na działkę. Wszystko to jednak maks. tylko do 2 osób (nie dotyczy członków 1 rodziny lub współpracowników).

  • Już jedna trzecia testów, które przeprowadzamy, ma pozytywny wynik. To bardzo wysoki wskaźnik – wyjaśniał Prymula. – Ponadto nie udało nam się obniżyć współczynnika reprodukcji wirusa, dlatego wprowadzane obostrzenia są konieczne – dodał szef resortu.

Rząd zaleca również pracodawcom, by w miarę możliwości pozwalali swoim pracownikom na pracę z domu oraz ograniczali kontakty ze swoimi klientami do minimum.

Ponadto od czwartku ograniczona będzie praca urzędów. Otwarte będą tylko dwa razy w tygodniu maks. na 5 godzin.

W ostatnim tygodniu w Czechach przybyło w sumie 64 tys. zarażonych koronawirusem. Tylko we wtorek odnotowano 11 984 pozytywnych wyników testów. Liczba hospitalizowanych sięgnęła 4064.

źródło: glos.live

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *