POSZUKIWANY WPADŁ BO JECHAŁ ZAŚNIEŻONYM SAMOCHODEM

POSZUKIWANY WPADŁ BO JECHAŁ ZAŚNIEŻONYM SAMOCHODEM

Kurtyna śnieżna ograniczająca widoczność, to poważne zagrożenie dla kierowców. Taka kurtyna powstaje, kiedy przed nami jedzie nieodśnieżony samochód i spadający śnieg skutecznie ogranicza widoczność. Takie zachowanie na drodze jest wykroczeniem, za co grozi mandat karny. Wczoraj kierujący audi pozwolił sobie na jazdę takim pojazdem, ale to nie wszystko…

Śnieg na samochodzie, to niemiła niespodzianka, która czeka wszystkich właścicieli pojazdów, które zimą parkowane są pod tzw. chmurką. Po opadach śniegu każdy pojazd, którym chcemy poruszać się po drodze musi zostać odśnieżony. Liczenie na to, że podczas jazdy pęd powietrza zdmuchnie śnieg nie jest zbyt bezpieczne. Zanim śnieg zostanie zdmuchnięty, nasz samochód jest słabo widoczny. A podczas zdmuchiwania można stworzyć bardzo poważne zagrożenie dla innych.

Wczoraj około godziny 10.35 policjanci ruchu drogowego zatrzymali samochód audi, który poruszał się całkowicie zaśnieżonym pojazdem. Kierujący miał ograniczoną widocznosć, zagrażał bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. W trakcie legitymowania wyszło na jaw, że 32-latek jest poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Jastrzebiu-Zdroju do ustalenia miejsca pobytu. Jastrzębianin za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym.

Przepisy prawa o ruchu drogowym jasno określają w jaki sposób można poruszać się po drogach. Jeden z przepisów odnosi się również do stanu pojazdów – jest to art. 66 ust. 1 pkt 1 i 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Brzmi on następująco:
Art. 66 ust. 1
Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
….
5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
W praktyce oznacza to, że przed wyruszeniem w drogę należy cały samochód dokładnie odśnieżyć, nie tylko szyby i tablice rejestracyjne. Tak samo sytuacja wygląda również, gdy samochód co prawda nie jest zaśnieżony, ale w związku z mrozem ma zamarznięte szyby. Kierowca w tym przypadku również ma obowiązek zapewnienia sobie dostatecznej widoczności i usuniecie lodu czy też szronu z szyb.
Jazda nieodśnieżonym samochodem lub takim, którego kierowca ma ograniczone pole widzenia ze względu na zamarznięte szyby, jest wykroczeniem zagrożonym mandatem karnym do 500 zł.
Należy jednak odśnieżać samochód nie dla uniknięcia kary, ale przede wszystkim dlatego, aby nie powodować zagrożenia w ruchu drogowym. Kierowca jadący nieodśnieżonym samochodem daje innym wyraźny sygnał, że nie liczy się on z bezpieczeństwem pozostałych użytkowników drogi.

źródło treści oraz fotografii: Policja Jastrzębie-Zdrój

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *