Potrzeba matką wynalazku

Potrzeba matką wynalazku

     Wszystko co nas otacza jest wynalazkiem- komputer, latarka, magnes, a nawet te najprostsze rzeczy jak śrubki, chusteczki i zeszyty. Wszystkie te przedmioty były potrzebne ludziom, więc ktoś krzykną swoje: „eureka” i dzięki temu stanowią one nieodłączną część naszej codzienności. Nie inaczej było z bezprzewodowym pilotem do telewizora, osobiście nie wiem jak można było się bez niego obchodzić… 

Kilka słów o wynalazcy

     Pierwszy bezprzewodowy pilot do telewizora wynalazł amerykański inżynier i wynalazca Eugene Polley. Urodził się on w 1915 roku w Chicago, a zmarł całkiem niedawno, bo w 2012 roku w Downers Grove. Uczęszczał on do City Colleges of Chicago oraz Armour Institut. Przez czterdzieści siedem lat pracował dla Zentih Electronics i opatentował tam osiemnaście wynalazków. W czasie II Wojny Światowej pracował dla amerykańskiej armii nad udoskonaleniem radaru. W 1955 roku wynalazł pierwszy bezprzewodowy pilot, a rok później, razem z inżynierem Robertem Adlerem, wynalazł ultradźwiękowy pilot do telewizora. 

Jak działał ten pierwszy pilot? 

     Jego działanie było stosunkowo proste, a sam pilot,który nazwano Flash- Matic, na pierwszy rzut oka przypominał trochę latarkę. Nie wspominam o latarce przypadkowo, a mianowicie pilot ten, po naciśnięciu przycisku, wysyłał wiązkę światła, które należało skierować do jednego z czterech narożników telewizora. Dawał on możliwość zmieniania kanałów, włączania oraz wyłączania telewizora. Jednak miał jeden zasadniczy minus- światło słoneczne działało podobnie do pilota, więc jeśli natrafiło na odpowiednie miejsce na odbiorniku to mogło go na przykład wyłączyć przerywając w najciekawszym momencie programu. Poza tym wynalazek ten zapewniał wygodę i był bardzo praktyczny, a na pewno lepszy od ręcznego zmieniania kanałów. 

Jak reklamowano ten przedmiot? 

     Reklama Flash- Matick, którą udało mi się wyszukać pomiędzy różnymi zdjęciami dotyczącymi tego wynalazku, wydała mi się bardzo ciekawa i nawiązywała do tego dla czego E. Polley go stworzył. Jak już mówiłam- potrzeba jest matką wynalazków, a wtedy ludzie potrzebowali pilota, dzięki któremu nie będą musieli opuszczać swoich wygodnych foteli dla zmiany kanału lub ominięcia reklamy. No właśnie- reklamy! Firma Zentih reklamowała swój produkt mówiąc, że pozwoli on na szybką zmianę programu lub przełączenia nudnej reklamy. Interesujące, prawda? 

autor: Vanessa Wójciak foto: internet

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.