Prezydent RP na uroczystościach 13 ŚBOT

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział
w uroczystościach 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej
w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. Prezydentowi podczas uroczystości towarzyszył będzie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Dla 13 ŚBOT to wyjątkowy dzień, to właśnie 16. sierpnia w setną rocznicę wybuchu I. Powstania Śląskiego, Brygadzie przekazane zostaną tradycje oddziałów i organizacji walczących o powrót Śląska do macierzy. Wydarzenie to uświetni uroczysta przysięga wojskowa i wręczenie proporców rozpoznawczych.

-To dla nas niezwykle ważne, że Zwierzchnik Sił Zbrojnych weźmie udział
w tak ważnym dla nas wydarzeniu. Kultywowanie tradycji powstańców śląskich, którzy walczyli by Śląsk był integralną częścią Rzeczpospolitej Polskiej to dla nas, żołnierzy Śląskiej Brygady OT prawdziwe wyróżnienie. Mamy jednocześnie świadomość, że to nie tylko zaszczyt, ale i duża odpowiedzialność. Chcemy szerzyć pamięć o śląskich bohaterach i propagować przyjęte przez nich wartości. – podkreślił dowódca 13 ŚBOT, płk Tomasz Białas


Miejsce uroczystości wybrano nieprzypadkowo…

-Dokładnie 100 lat temu na placu Wyzwolenia w Katowicach przysięgę składali śląscy powstańcy. To właśnie Nikiszowiec wtedy jeszcze jako gmina opowiedział się praktycznie całkowicie za włączeniem do Polski, tu też toczyły się najcięższe walki. – przypomniał płk Białas.


Upamiętniając te wydarzenia w trakcie uroczystości odbędzie się także rekonstrukcja przysięgi powstańców śląskich.


13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w ubiegłym roku. Obecnie w 13 ŚBOT służy blisko 600 terytorialsów.
Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały
z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.


Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

źródło: info nadesłane