Problem spalania odpadów

Problem spalania odpadów

Wzrasta ilość interwencji na prywatnych posesjach lub działkach, na których spalane są liście, gałęzie czy trawa.

W związku z kończącym się sezonem ogrodniczym, działkowicze oraz mieszkańcy posesji rozpoczęli porządkowanie swoich ogrodów. Niestety, zamiast pozbywać się odpadów zielonych zgodnie z obowiązującymi przepisami, często spalają je w swoich ogródkach. Takie postępowanie jest zabronione i zagrożone mandatem karnym w wysokości do 500 zł. lub skierowaniem sprawy do Sądu Rejonowego.

W sprawie spalania odpadów zabronionych strażnicy interweniowali mi.n. na ul. Korfantego, ul. Libowiec, czy ul. Pszczyńskiej. Kończyły się one różnie – pouczeniem, mandatem karnym bądź wnioskiem o ukaranie do Sądu.

Warto zaznaczyć, iż zadymianie okolicy poprzez spalanie liści i trawy jest nie tylko uciążliwe dla pobliskich mieszkańców i działkowców, ale też niebezpieczne dla pieszych i kierowców korzystających z dróg położonych w pobliżu ogniska.

W jaki sposób można pozbywać się gałęzi czy trawy? Najprostszym sposobem jest kompostowanie odpadów na działce, pozyskany surowiec można bowiem później ponownie wykorzystać. Ponadto na terenie gminy funkcjonuje Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych na ul. Norwida, w którym przyjmowane są nie tylko odpady zielone, ale również budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne.

źródło: www.jastrzebie.pl

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *