STARSI LUDZIE „NA CELOWNIKU” OSZUSTÓW

STARSI LUDZIE „NA CELOWNIKU” OSZUSTÓW

Policjanci znów odnotowali próbę oszustwa metodą ”na policjanta”. Mieszkańcy naszego miasta, którzy odebrali telefon, zachowali zimną krew i po zakończeniu rozmowy z rzekomym policjantem, zadzwonili na Policję.

Tylko wczoraj w Jastrzębiu-Zdroju kilka razy oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od starszych osób, na szczęście bezskutecznie. Mężczyzna podający się za policjanta z Komendy Wojewódzkiej Policji przekazał, że robią zasadzkę na fałszywego listonosza i w trakcie rozmowy wypytywał, czy w mieszkaniu jest większa ilość gotówki. Na szczęście tym razem starsi mieszkańcy naszego miasta zachowali zimną krew i nie nabrali się na oszustwo.
Sposób działania sprawcy z reguły jest taki sam. Osoba telefonująca do swojej ofiary, często osoby starszej, zamieszkującej samotnie i mogącej posiadać jakieś oszczędności przedstawia się jako policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji, przekazuje, że rozbijają „szajkę” listonoszy oszukujących starsze osoby. Osoby pytane były o posiadanie w domu jakieś większej gotówki. W innym przypadku po przedstawieniu się przez dzwoniącego jako policjant poinformował kobietę, że został ujawniony fałszywy dowód osobisty na jej dane i że pieniądze na koncie bankowym są zagrożone. Wybranie numeru 997 bez wcześniejszego odłożenia słuchawki nie połączy nas z numerem Policji, a tak właśnie oszuści próbowali potwierdzić swoją autentyczność.

Przed oszustami wyłudzającymi pieniądze od starszych osób ostrzegają systematycznie media. Dlatego też apelujemy do osób, które zostały oszukane lub miały kontakt z oszustem o informowanie Policji o każdym takim przypadku pod alarmowym numerem telefonu 997, lub telefonem stacjonarnym jastrzębskiej policji 47 85 542 00.

Pamiętajmy! Policjanci nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez nich akcjach. Nie proszą o wypłacanie pieniędzy z kont bankowych, przelewanie na inne konta lub przekazywanie ich innym osobom. Jeśli nie mamy całkowitej pewności, kto do nas dzwoni, nie podejmujmy rozmowy i nie przekazujmy żadnych informacji o sobie. W żadnym wypadku w takich okolicznościach nie przekazujmy pieniędzy! Natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji.

źródło: Policja Jastrzębie

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *