UWAGA! POTRĄCENIE NA PASACH! APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ!

UWAGA! POTRĄCENIE NA PASACH! APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ!

Policjanci apelują o ostrożność w rejonie przejść dla pieszych. W sobotę doszło do potrącenia dwóch osób na pasach. Jastrzębianie z uwagi na odniesione obrażenia zostali przewiezieni do szpitala. Pamiętaj o bezpieczeństwie na drodze! Noś odblaski! Włącz myślenie! Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania!

Przejście dla pieszych powinno być bezpiecznym miejscem, gdzie piesi mogą swobodnie przejść przez jezdnię. Niestety z różnych przyczyn dochodzi w tych rejonach do niebezpiecznych zdarzeń, które w konfrontacji pieszego z samochodem niejednokrotnie kończą się tragedią. Wypadki to zdarzenia nagłe, do których dochodzi m.in. z powodu nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego, ale także roztargnienia czy braku widoczności. Dlatego, aby przejścia dla pieszych były bezpieczne, uczestnicy ruchu drogowego muszą włączyć myślenie, przewidywać konsekwencje i kierować się zasadą ograniczonego zaufania na drodze! Bądźmy rozsądni i nie spieszmy się, bo lepiej stracić kilka minut i przejść bezpiecznie, niż bezmyślnie wejść pod koła pojazdu i doznać poważnych obrażeń ciała lub nawet stracić życie. Żadne przepisy, ani też znaki, nie sprawią, że będzie bezpiecznie, jeżeli sami nie będziemy ostrożni!

W sobotę doszło do potrącenia dwóch osób na przejściu dla pieszych. Około godziny 17.00 na ul. Sybiraków w Jastrzębiu-Zdroju, 58-letni kierujący samochodem osobowym chrysler, najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do panujących warunków atmosferycznych, potrącił 51-letnią kobietę i 53-letniego mężczyznę. Jastrzębianie z powodu odniesionych obrażeń zostali przewiezieni do szpitala, gdzie pozostali z uwagi na dalszą hospitalizację. Kierujący był trzeźwy. Mundurowi z drogówki zatrzymali kierowcy prawo jazdy. Dokładne przyczyny i okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają śledczy z jastrzębskiej komendy.

Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność.

Pieszych zachęcamy zatem do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym, ponieważ w dużym stopniu poprawiają one widoczność i pozwalają uniknąć tragedii. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

źródło: Policja Jastrzębie

Leave a comment

1 Comment

  1. Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *