WYPRZEDZAŁ NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH

WYPRZEDZAŁ NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH

Wniosek do sądu dla kierowcy, który w czwartek kierowł bez uprawnień oraz zlekceważył art. 26 ustawy Prawo o ruchu drogowym, . To przepis, który kategorycznie zabrania wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim. Tego typu zachowania na drodze mogą doprowadzić do ogromnej tragedii.

Wczoraj około godziny 9.40 stróże prawa jadąc lewym pasem ruchu al. Piłsudskiego, pojazdem nieoznakowanym w kierunku ronda Centralnego, zatrzymali się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszej. W tym momencie prawym pasem ruchu z dużą prędkością zbliżył się do przejścia, kierujący samochodem fiat punto. Jastrzębianin nie zatrzymał się przed przejściem, ominął pieszą i odjechał w kierunku ulicy Warszawskiej. Mundurowi natychmiast udali się za tym pojazdem, za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych zatrzymali kierującego osobówką na ulicy Poznańskiej. W trakcie kontroli wyszło na jaw, że kierowca nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, a samochód od kwietnia nie ma aktualnych badań technicznych pojazdu.

Przypominamy!

Manewru wyprzedzania nie wolno wykonywać tuż przed pasami, gdyż naraża on na śmiertelne niebezpieczeństwo prawidłowo poruszających się na przejściu pieszych.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym mówi:

Art. 26. 3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają (…)

26) wymijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku;
27) omijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody;
28) wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;

Należy oczywiście pamiętać, że zawsze zbliżając się do przejścia dla pieszych kierowca powinien zachować szczególną ostrożność, która również została opisana w ustawie:

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają (…)

22) szczególna ostrożność – ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.

źródło: Policja Jastrzębie

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *