Zbrodnia w naszym mieście

Zbrodnia w naszym mieście

W sierpniu do księgarń trafia „Wesela nie będzie!” – powieść kryminalna, której akcja częściowo dzieje się w naszym mieście.

Seryjne morderstwa, szkielet sprzed lat ukryty w Parku Zdrojowym, i panieński wyjazd, podczas którego nic nie idzie tak, jak powinno. W sierpniu do księgarń trafia „Wesela nie będzie!” – powieść kryminalna, której akcja częściowo dzieje się w naszym mieście. – Pomysł, by osadzić akcję w Jastrzębiu-Zdroju był naturalnym następstwem tego, że bohaterkami powieści uczyniłam autentyczne jastrzębianki. Ta powieść jest dedykowana moim przyjaciółkom, które tu mieszkają, nie mogło zatem być inaczej – mówi autorka książki, Małgorzata Starosta.

Choć główną bohaterkę, Edytę Prusko (znaną już z „Pruskich bab” tej autorki), po raz pierwszy spotykamy w Augustowie, w kryminale można odnaleźć miejsca znane wielu jastrzębianom – Książka w bardzo dużym stopniu oparta jest o prawdziwe wydarzenia i dotyczy konkretnych, żyjących w Jastrzębiu osób. Nawet część imion nie została zmieniona. Już sam tytuł książki wziął się od rzeczywistej sytuacji, która zainspirowała mnie do stworzenia wątku obyczajowego. Panieński wyjazd, od którego zaczyna się powieść, miał miejsce naprawdę. Również wątek kryminalny został zainspirowany faktyczną historią, którą znaleźć można w ubiegłorocznych doniesieniach medialnych. Na potrzeby powieści została ona, oczywiście, zinterpretowana. Wymyśliłam co prawda zdarzenia, które miały miejsce w latach 70-tych w Jastrzębiu, ale sam motyw seryjnego zabójcy jest oparty na faktach – tłumaczy Małgorzata Starosta. Jak przyznaje, to właśnie rzeczywistość jest dla niej najbogatszym źródłem inspiracji. – Ona jest niewyczerpana. Nawet czytając gazety, jestem w stanie wyłuskać mnóstwo historii, które mogłyby stać się kanwą dla jakichś powieści. Rodzina Prusko, którą poznajemy już w mojej wcześniejszej książce, „Pruskich babach”, jest w pewnej mierze odzwierciedleniem mojej rodziny, a Krystyna Prusko stanowi alter ego mojej babci. Tych faktycznych odniesień jest mnóstwo. Zależy mi na tym, by czytelnik mógł od razu wkroczyć w ten świat, zidentyfikować się z postaciami – podkreśla Małgorzata Starosta.

Świat ten bez wątpienia pokochają wszyscy miłośnicy kryminału. „Wesela nie będzie!” pełne jest bowiem odniesień do takich klasyków, jak powieści Agathy Christie czy Joanny Chmielewskiej, ale także twórczości bardziej współczesnych autorów, jak choćby Marek Krajewski. – Kryminał to mój ulubiony gatunek. Przede wszystkim jestem wielką fanką Agathy Christie i literatury detektywistycznej, a jako czytelniczkę komedii kryminalnych ukształtowała mnie Joanna Chmielewska, której pierwszą książkę otrzymałam w wieku trzynastu lat. Jako pisarkę najbardziej interesuje mnie warstwa obyczajowa, psychologiczna – to w jaki sposób poznajemy osoby rozgrywającego się dramatu. Zawsze staram się od tego wyjść i pokazać, kim jest człowiek, który popełnia zbrodnię – konkluduje autorka. Powieść „Wesela nie będzie! ” objęta jest honorowym patronatem Prezydent Miasta Anny Hetman.

źródło: www.jastrzebie.pl

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *