72. „Gorolski Święto” w Jabłonkowie

Za dwa tygodnie, od piątku do niedzieli, Jabłonków będzie żyć folklorem, tradycją, pieśnią, muzyką i tańcem. W miejscowym Lasku Miejskim, na rynku oraz w Domu PZKO odbędą się imprezy 72. Gorolskigo Święta.

Jan Ryłko, prezes MK PZKO w Jabłonkowie i Tereza Tomiczek, PR manager imprezy, zapraszają na Gorolski Święto. Fot. Szymon Brandys
– Dla nas, organizatorów, najważniejsze jest to, żeby atmosfera Gorolskigo Święta, która w zdecydowany sposób odbiega od wszystkich innych atmosfer panujących na różnych festiwalach w RC, Polsce czy na Słowacji, została zachowana i żeby ludzie czuli się tutaj dobrze i swobodnie. O to przez całe trzy dni będziemy dbać – zapewniał w czwartek na konferencji prasowej poświęconej temu wydarzeniu dyrektor festiwalu, prezes MK PZKO w Jabłonkowie, Jan Ryłko. Żartem dodał również, że w tym roku ludzie nie muszą obawiać się deszczu na „Gorolu”, ponieważ opady zdarzają się na tej imprezie raz na dziesięć lat, a padało zaledwie rok temu.

Tematów, które będą przewijać się przez tegoroczne Gorolski Święto, będzie kilka. – Tym najważniejszym jest 100-lecie urodzin prof. Stanisława Hadyny. Pod tym kątem Chór Męski „Gorol” przygotował swój program na niedzielę, który później będzie aż do godzin wieczornych kontynuowany – zaznaczył Ryłko. Prof. Hadynie zostanie poświęcona również piątkowa Kawiarenka „Pod Pegazem” w Domu PZKO. – Na pewno będziemy też akcentowali, że w tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Adama Sikory, naszego chyba najwybitniejszego rodaka z Jabłonkowa, pierwszego poety piszącego w języku polskim na Śląsku Cieszyńskim – dodał Leszek Richter z komitetu organizacyjnego Gorolskigo Święta.

Ukłonem względem jabłonkowskiego tkacza, poety i autora popularnych kantyczek będzie wspólny występ połączonych kapel góralskich „Nowina”, „Lipka” i Rozmarynek”. Natomiast tematem przewodnim piątku będzie leżący na terenie Chorwacji region Slawonia, któremu zostanie poświęcone seminarium etnograficzne w Domu PZKO, a później w Lasku Miejskim degustacja tradycyjnych potraw domowych.

Cena abonamentu upoważniającego do udziału we wszystkich wydarzeniach 72. Gorolskigo Święta, które odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia w Jabłonkowie, wynosi 250 koron.

źródło : głos gazeta polaków w CR

zapraszamy na stronę imprezy http://gorolskiswieto.cz/index.html