DECEMBER 9, 2022
NASI SĄSIEDZI

Wizyta gospodarcza wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka w powiecie kłobuckim

post-img

W środę 27 lipca wojewoda śląski Jarosław Wieczorek gościł powiat kłobucki. Wraz z samorządowcami oraz parlamentarzystami odwiedził miejsca, w których realizowane są kluczowe inwestycje dla mieszkańców tego regionu.

Wizyta w Opatowie

Blisko 85 tys. –  tylu mieszkańców liczy sobie powiat kłobucki, który odwiedził wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Swą wizytę rozpoczął od gminy Opatów, która liczy sobie 6 tys. mieszkańców.  Za sprawą rządowego wsparcia w ostatnich latach inwestycje znacznie przyspieszyły. – W ciągu ostatnich dwóch latach otrzymaliśmy aż 20 mln zł dofinansowania. Bez niego, przy naszym budżecie na poziomie także ok. 20 mln zł, nie byliśmy w stanie zrealizować tylu zadań – mówił wójt Bogdan Sośniak.

W Opatowie obecnie budowana jest sieć wodno-kanalizacyjna wraz ze zmodernizowaną oczyszczalnią, a na które to zadania otrzymano wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwierzyńcu Pierwszym z dumą zaprezentowali podczas wizyty swój nowy wóz bojowy, który otrzymali w zeszłym roku m.in. dzięki wsparciu Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Złochowice, obecnie ta gmina realizuje także inwestycję polegającą na remoncie trzykilometrowej ul. Długiej. Na to zadanie, które ma być zakończone już w sierpniu, starostwo otrzymało dotację z Programu Inwestycji Strategicznych.

Wizyta w Popowie

Trwają prace przy budowie Gminnej Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej w Popowie. To zadanie, otrzymało aż 4 mln zł dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

Jak poinformował wójt Popowa Jan Kowalik, realizacja projektu obejmuje budowę hali sportowej wraz z zapleczem i wyposażeniem w urządzenia sportowe. Obiekt będzie w pełni zaopatrzony w niezbędne urządzenia, sieci i instalacje. Ponadto projekt obejmuję zmianę zagospodarowania terenu poprzez organizacje ciągów komunikacyjnych pieszych i jezdnych. Aktualnie trwają prace przy budowie podziemnego łącznika, a także pokrycia dachowego budynku. To nie koniec jednak inwestycji sportowych w tej gminie. Przy Gminnym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zawadach właśnie kończy się budowa boiska wielofunkcyjnego wraz z zagospodarowaniem terenu. Kompleks będzie obejmował boisko do piłki nożnej o nawierzchni ze sztucznej trawy, boisko do piłki nożnej plażowej, oświetlenie, chodniki i drogę pożarową. Do chwili obecnej wykonano roboty ziemne, drenaż, instalacje elektryczne i ogrodzenie. Koszt inwestycji to ponad 971 tys. zł, z czego ponad 540 tys. gmina przeznaczyła z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Obiekt ten będzie ogólnodostępny, służący m.in. uczniom oraz społeczności lokalnej Zawad i okolicznych miejscowości, wpłynie również na poprawę wizerunku wsi.

W miejscowości Dębie z kolei przebudowywana jest droga gminna, również w ramach dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 400 tys. zł. Inwestycja ta zapewni bezpieczeństwo oraz podniesie komfort przemieszczania się użytkowników tej drogi.

Wizyta w Kłobucku

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wraz z parlamentarzystami i samorządowcami m.in. burmistrzem Kłobucka Jerzym Zakrzewskim odwiedzili plac budowy boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łobodnie. To zadanie uzyskało 40 tys. zł dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska – Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej – edycja 2021. Ten obiekt będzie miał 6 metrowe piłkochwyty, bieżnię trzytorową zakończoną zeskocznią do skoku w dal oraz boiska do siatkówki plażowej z wyposażeniem. W ramach zadania zaplanowano również budowę siłowni zewnętrznej, składającej się z 6 urządzeń sprawnościowych – poligonu, równoważni, płotków, drążków, poręczy gimnastycznych oraz drabinki poziomej. Wykonane zostaną chodniki i ciągi komunikacyjne oraz zamontowane będą elementy małej architektury takie jak kosze na śmieci, ławki i wiata rowerowa ze stojakiem.

Natomiast przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kłobucku powstaje sala gimnastyczna wraz z zapleczem. Całość dofinansowano kwotą 1,8 mln zł ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska – Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej – edycja 2020.

Wizyta w Urzędzie Miejskim w Kłobucku – spotkanie z samorządowcami

Wizyta w powiecie kłobuckim została zakończona spotkaniem z wszystkimi włodarzami gmin z tego rejonu oraz samorządowcami. To była okazja do wymiany uwag, spostrzeżeń i doświadczeń.

Będąc dzisiaj gościem w powiecie kłobuckim można było zaobserwować, jak te szanse są wyrównywane, ile inwestycji wysiłkiem budżetu samorządu, ale ze wsparciem rządowym, udaje się zrealizować. Szkoły, drogi, przedszkola, kanalizacja, wodociągi -  tak prężnie rozwijające się gminy, jak te, w których dzisiaj byłem, naprawdę cieszą – mówił podczas spotkania wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W wizycie uczestniczyli m.in. europoseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska, senator RP Ryszard Majer oraz włodarze gmin i samorządowcy.  

 

Galeria zdjęć

O Nas

Jastrzębski portal dialogu społecznego.
Unia Europejska
Mieszkańcy Jastrzębia i okolic