DECEMBER 9, 2022
NASI SĄSIEDZI

„Safe in Poland” – kampania kierowana do społeczności ukraińskiej

post-img

Podobnie, jak w całym kraju również w województwie śląskim jest wiele miejsc, w których schronienie znaleźli uciekający przed wojną uchodźcy ukraińscy. W trosce o ich bezpieczeństwo śląscy policjanci, przy wsparciu uczniów oraz wolontariuszy, stworzyli kampanię informacyjno-edukacyjną „Safe in Poland”. Ma ona na celu ułatwić im funkcjonowanie w nowej rzeczywistości, w której się znaleźli.

W związku z wojną na terenie Ukrainy oraz związanym z nią napływam uchodźców narodowości ukraińskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w Wydziale Prewencji KWP w Katowicach opracowano projekt działań informacyjno-edukacyjnych. Działania te mają na celu ułatwienie uchodźcom funkcjonowanie w Polskim społeczeństwie. Tym bardziej że pobyt tych osób w naszym kraju może być bardzo długi lub nawet stały. Realizowana w trzech obszarach akcja dotyczy uchodźców, obywateli naszego kraju oraz policjantów.

Pierwszy etap kampanii jest skierowany do uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie naszego województwa. Zgodnie z założeniami kampanii, opracowany został materiał informacyjno-edukacyjny w postaci filmu oraz broszury w językach polskim, ukraińskim oraz angielskim, w których znalazły się porady i informacje dotyczące podstawowych norm prawnych, kontaktów do służb i instytucji pomocowych oraz podstawowych zagadnień prawa pracy w Polsce. W materiałach znajdą się również informacje na temat zagrożeń, związanych z czynami zabronionymi takimi, jak hejt, czy handel ludźmi, których ofiarami mogą stać się  obcokrajowcy.

Zgodnie z założeniami kampanii „Safe in Poland”, policjanci z terenu województwa odwiedzają miejsca, gdzie przebywają uchodźcy i prezentują im opracowane materiały, a także biorą udział w organizowanych dla nich wydarzeniach. Opracowane w trzech językach broszury pozwalają na skuteczne dotarcie z treściami edukacyjnymi do odbiorców pomimo bariery językowej. Ponadto film jest wyświetlany w miejscach, gdzie na stałe lub czasowo przebywają uchodźcy.

Powstanie kampanii było możliwe dzięki wsparciu Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Gabinet Komendanta Wojewódzkiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz współpracy z zaprzyjaźnionymi instytucjami i wolontariuszami. Ideą wspólnie prowadzonych działań jest chęć udzielania pomocy osobom uciekającym przed wojną do naszego kraju, poprzez wsparcie swoimi umiejętnościami i zasobami. Uczniowie i pedagodzy Liceum Sztuk Plastycznych w Żorach przygotowali autorskie projekty graficzne oraz wstępnie zmontowali film, natomiast  uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Żorach opracowali angielskie tłumaczenie przygotowanych przez policjantów treści. Głosu w filmach, a także wsparcia merytorycznego, użyczyli nam spikerzy języka angielskiego i ukraińskiego. Wsparcia w realizacji kampanii udzieliło również Radio Żory.

Tak duża ilość osób, które zaangażowały się działania policjantów KWP w Katowicach, świadczy o tym, że w województwie śląskim nie brak jest empatii i współczucia dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie. 
Policjanci z KWP w Katowicach wraz z mundurowymi z jednostek lokalnych prowadzą już spotkania z uchodźcami. Tak przebiegają one w poszczególnych miastach:

 

 

 

Pliki do pobrania

 

O Nas

Jastrzębski portal dialogu społecznego.
Unia Europejska
Mieszkańcy Jastrzębia i okolic