DECEMBER 9, 2022
NASI SĄSIEDZI

Wojewoda śląski z wizytą gospodarczą w powiecie tarnogórskim

post-img

9 sierpnia br. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wraz z parlamentarzystami oraz samorządowcami powiatu tarnogórskiego odbyli wizytę gospodarczą. Podczas wizyty uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się inwestycjom, które właśnie powstają i tym, które już powstały dzięki dofinansowaniu z programów rządowych.

Wizyta w Krupskim Młynie

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wraz z parlamentarzystami i samorządowcami rozpoczęli wizytę gospodarczą w Krupskim Młynie w powiecie tarnogórskim. Ta licząca niewiele ponad 3 tys. mieszkańców gmina w ostatnim czasie, także dzięki otrzymanemu wsparciu rządowemu, bardzo dynamicznie się rozwinęła. W ostatnich 5 latach gmina pozyskała blisko 19 mln zł wsparcia z rządowych programów, takich jak Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Właśnie z tego programu zmodernizowano obiekty rekreacji ruchowo - sportowej w Potępie (71 tys. dofinansowania) oraz w Ziętku (163 tys. zł wsparcia), czy rozbudowano i zmodernizowano gospodarkę wodno-ściekową (4,1 mln zł dofinansowania). Wojewoda Śląski wraz z wójtem Krupskiego Młyna Franciszkiem Sufą oraz posłami na Sejm RP Barbarą Dziuk i Jarosławem Gonciarzem i radnym wojewódzkim miał okazję przyjrzeć się tym inwestycjom.

Spotkanie z samorządowcami Powiatu Tarnogórskiego

Chcę podziękować Państwu, za te lata współpracy, w sumie już ponad sześć i pół roku. Szczególne piętno na naszej współpracy odcisnęły te dwa i pół roku, gdzie musieliśmy się poznać trochę lepiej, trochę bardziej zacieśnić relacje, trochę bardziej skonsolidować nasze cele – mówił podczas spotkania wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

O innych zadaniach powiatowych, a także o problemach, którymi borykają się samorządy, Wojewoda Śląski wraz z parlamentarzystami: Barbarą Dziuk, Wojciechem Szaramą i Jarosławem Gonciarzem oraz wicemarszałek województwa śląskiego Izabelą Domogałą i radnym sejmiku województwa śląskiego Bartłomiejem Kowalskim rozmawiał z włodarzami wszystkich gmin w powiecie tarnogórskim podczas spotkania pod przewodnictwem starosty tarnogórskiej Krystyny Kosmali.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wraz z parlamentarzystami i samorządowcami udał się także na teren inwestycji, które powstały w ramach projektu pn. "Rozbudowa ul. Powstańców Śląskich w Tarnowskich Górach", na który powiat tarnogórski otrzymał 2️,7 mln zł wsparcia z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.

Wizyta w gminie Świerklaniec

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek odwiedził plac budowy Centrum Przesiadkowego, które powstaje przy pięknym, zabytkowym i znanym w naszym województwie parku w gminie Świerklaniec. Wojewoda Śląski wraz z wójtem Markiem Cylem przekonali się, że prace idą pełną parą. Ta inwestycja uzyskała 4,2 mln zł dofinansowania z I edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Z kolei w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 dzięki 1,2 mln zł wsparcia gmina zrealizowała zadanie pn. "Rozbudowa ulic Głównej i Stabińskiego".

Na pobliskim skrzyżowaniu ulic gminnych z bardzo ruchliwą ul. Tarnogórską (drogą krajową nr DK78), w ramach otrzymanych środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 powstała zaś niezwykle potrzebna dla bezpieczeństwa mieszkańców sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych. Warto przypomnieć, że w ostatnich 5 latach gmina Świerklaniec uzyskała ponad 20 mln zł dofinansowania rządowego.

W wizycie w Świerklańcu uczestniczyli: Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, posłowie na Sejm RP: Barbara Dziuk, Wojciech Szarama oraz Jarosław Gonciarz,  wicemarszałek województwa śląskiego Izabela Domogała i radny sejmiku województwa śląskiego Bartłomiej Kowalski.

Konferencja prasowa na miejscu budowy nowej stacji kolejowej Pyrzowice Lotnisko

Jest to inwestycja, która pochłonie ponad 720 milionów zł. To ponad 30 km odbudowanej trasy linii kolejowej nr 182, z czego ponad 50 km, łącznie z przebudową trakcji, pokazuje jaki to rozmiar inwestycji. (…) To co jest kluczowe, oprócz komfortu pasażerów, to nowa inwestycja będzie również służyła jako linia towarowa pomiędzy dwoma ważnymi obszarami - tarnogórskim w obszarze metropolitalnym i zawierciańskim – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Połączenie będzie również służyć do obsługi transportu cargo dla portu lotniczego Katowice Airport. Mieszkańcy metropolii Metropolia GZM, mieszkańcy Częstochowy, mieszkańcy całego województwa będą mieli teraz większy komfort dojazdu w relatywnie szybkim czasie. Z Siewierza to ok. 15 min, z Zawiercia 25 min. z Katowic niecała godzina. Z Gliwic, czy Sosnowca to ok. 40-45 min. To jest w pełni akceptowalny czas podróży, przy bezpiecznej prędkości dochodzącej do 140 km/h.

Wizyta w gminie Ożarowice

Blisko 50 maluchów może cieszyć się z nowego żłobka, w sołectwie Tąpkowice w gminie Ożarowice, w której zakończyłem dzisiejszą wizytę w powiecie tarnogórskim. Wraz z przedszkolem żłobek został dziś oficjalnie otwarty – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas wizyty w Tąpkowicach.

Na stworzenie żłobka samorząd otrzymał 1,5 mln zł dofinansowania z programu Maluch+.

To nie jedyne dofinansowanie w ramach rządowych programów dla tej gminy. W minionych latach gmina Ożarowice otrzymała 17 795 952,27 zł wsparcia.

 

Galeria zdjęć

O Nas

Jastrzębski portal dialogu społecznego.
Unia Europejska
Mieszkańcy Jastrzębia i okolic