Uczestnik ruchu drogowego podczas poruszania się po drogach ma swoje prawa, ale i obowiązki. Każdy musi stosować się do aktualnych przepisów – nie można zapominać przy tym o zasadzie ograniczonego zachowania w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. O tym, jak ważne jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania, przekonał się kierujący hulajnogą, który, mimo że nie był sprawcą kolizji, to w tym zdarzeniu odniósł najpoważniejsze obrażenia.
Z ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że sprawcą zdarzenia jest 18-letni kierujący osobowym oplem. Mężczyzna nieustąpił pierwszeństwa na przejściu, ominął pojazd, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, w celu ustąpienia pierwszeństwa kierującej poruszającej się na hulajnodze po śluzie rowerowej, w związku z czym uderzył w 13-latkę. Na skutek tego manewru, kierująca hulajnogą po zderzeniu z autem przewróciła się. Jastrzębianka została zabrana do szpitala, gdzie badanie wykazało, iż doszło do złamania prawej ręki. 13-latka posiadała kartę rowerową, co uprawniało ją do kierowania hulajnogą. Kierowcy osobówki za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego zatrzymano prawo jazdy.
Jastrzębscy policjanci ruchu drogowego przypominają o konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez wszystkich użytkowników dróg. Pieszych prosimy, aby przed wejściem na przejście upewnili się, że mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Pamiętajmy, że nawet jeśli pieszy ma pierwszeństwo, to powinien przede wszystkim dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, bo w zderzeniu z jakimkolwiek pojazdem: samochodem, rowerem czy właśnie hulajnogą, pieszy odnosi poważniejsze obrażania.
Użytkownikom hulajnóg przypominamy:
• Limit prędkości na ścieżce lub jezdni (jeżeli dozwolone jest poruszanie hulajnóg na niej, czyli brak jest ścieżki dla rowerów, a wszystkim innym pojazdom na jezdni wolno jechać z prędkością maksymalną 30 kilometrów na godzinę) to 20 kilometrów na godzinę.
• Zabrania się korzystania z tego pojazdu przez więcej niż jedną osobę.
• Zabronione jest także korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego oraz przewożenie zwierząt czy ładunków.
• Zabronione jest korzystanie z hulajnóg po spożyciu alkoholu.
• Hulajnogą nie można przejeżdżać przez przejście dla pieszych, na którym nie ma wyznaczonego przejazdu dla rowerów.
Podczas jazdy po chodniku użytkownik hulajnogi musi:
• jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
• zachować szczególną ostrożność,
• ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im poruszania się.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich! Szanujmy innych użytkowników ruchu drogowego, a swoim zachowaniem nie stwarzajmy zagrożenia ani dla siebie, ani dla innych. Odpowiedzialne zachowanie na drodze pomoże nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji!