DECEMBER 9, 2022
WIADOMOŚCI

Kopalnie JSW 360

post-img

Aplikacja „Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej 3600”, udostępniona na  stronie internetowej  JSW w ­połowie marca tego roku, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. To już około 28 tysięcy odsłon, w tym 2400 z użyciem gogli VR.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest pierwszym przedsiębiorstwem w Polsce, które prezentuje swoje zakłady wykorzystując w takiej skali środowisko informatyczne wytworzone w technologii „wideo 360 VR”. Wiele osób wraca do aplikacji, żeby poznać kolejne ciekawe miejsca i obiekty w kopalniach spółki. Sporym zainteresowaniem cieszą się też materiały edukacyjne, takie jak zdjęcia, filmy i ciekawostki z życia kopalni oraz informacje o zagrożeniach występujących w zakładach górniczych. Dzięki angielskiej wersji językowej aplikacja dotarła do 54 krajów z najodleglejszych ­zakątków świata.

Zastosowanie kamery rejestrującej obraz 3600 - w odróżnieniu od tradycyjnego filmu - sprawia, że obserwator trafia w centrum wydarzeń. Aplikacja umożliwia kilkugodzinny wirtualny spacer w oparciu o przygotowany scenariusz. Przy użyciu komputerowej myszki lub touchpada można samodzielnie eksplorować kopalnię, wybierając z menu interesujące miejsca i kierunek zwiedzania. Z pomocą lektora można przyswajać napotkane na trasie materiały edukacyjne. Korzystanie z aplikacji za pomocą gogli VR zapewnia dodatkowe wrażenia i bliski kontakt z życiem kopalni. Dzięki technologii „wideo 360 VR” można rozglądać się wokół oraz przemieszczać w przód lub w tył na wybranej trasie.

Warto wiedzieć, że podczas czerwcowego posiedzenia Komisji ds. Zagrożeń w Zakładach Górniczych omówiono i zarekomendowano aplikację jako narzędzie przydatne studentom uczelni technicznych o profilu górniczym, między innymi Politechniki Śląskiej oraz AGH. 

 

Aplikacja jest dostępna pod adresem: ­www.jsw.pl/biuro-prasowe/kopalnie-jsw-360

O Nas

Jastrzębski portal dialogu społecznego.
Unia Europejska
Mieszkańcy Jastrzębia i okolic