DECEMBER 9, 2022
WIADOMOŚCI

„U siebie w niebie”

post-img

Miejski Ośrodek Kultury Galeria Sztuki Epicentrum zaprasza na wystawę pt. „U siebie w niebie” - malarstwo Aleksandry Sokalli oraz poezja Hanny Goszyc – Górecznej

 

Aleksandra Sokalla artystka niezależna. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego oraz studiów podyplomowych o kierunku muzyka i plastyka w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu i aranżacja wnętrz w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
Pedagog, plastyk, filantropka, Jej malarstwo, fotografia, instalacje są mówieniem o rzeczach ważnych, bo dotyczących człowieka, anioła i Śląska. Nie jest to jednak wynikiem świadomie przyjętej konwencji twórczej, lecz wynika z charakteru, emocjonalności i temperamentu artystki, która tworzy swoje prace sercem i wtapia w nie całą swoją wrażliwość. W swoich pracach artystka nadaje aniołom fizyczną formę, która pozwala im funkcjonować w świecie materialnym, gdzie według platońskiej koncepcji archetypów, nie miałyby prawa zaistnieć. Anioł, z grec. angelos, oznacza posłańca, zwiastuna dobrej nowiny. Wystawa autorska Oli niesie tą dobrą nowinę uchwyconą w kolorach i kształtach. Jej prace to też elementy instalacji zawierającej stare drewniane śląskie „stołki”, kartki z zapomnianych książek, nuty, elementy ornamentu śląskiego, pióra zamknięte w szkle... to wszystko jest opowieścią o aniołach!

Hanna Goszyc-Góreczna rodowita Ślązaczka. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej, Doktor Nauk Humanistycznych w dziedzinie wiedzy o religii i kulturze.
Autorka kilku tomików poezji oraz współautorka kilku almanachów poetyckich, związana z grupą poetycką Poeci.com. Od 2006 roku pracuje jako nauczyciel języka polskiego. W czasie pracy dydaktycznej kilka razy została uhonorowana tytułem Nauczyciela Roku. Jej pasją są: poezja, podróże oraz anioły. Stąd też temat jej pracy doktorskiej: Motyw anioła w literaturze i kulturze na Górnym Śląsku od XIX wieku do współczesności oraz anielskie tematy referatów wygłaszanych na konferencjach naukowych.

 

Czas trwania wystawy od 9 grudnia 2022 r. do 27 stycznia 2023 r.

Wstęp wolny!

O Nas

Jastrzębski portal dialogu społecznego.
Unia Europejska
Mieszkańcy Jastrzębia i okolic