DECEMBER 9, 2022
NASI SĄSIEDZI

Rynek w Cieszynie zostanie rozkopany

post-img

W poniedziałek 20 czerwca rozpocznie się remont i przebudowa Rynku w Cieszynie. Nawierzchnia głównego placu, jezdni i chodników zostanie rozebrana, posadzonych zostanie kilka drzew, pojawią się przenośne donice z zielenią̨, ławki, stojaki na rowery i… szyna tramwajowa, bo remont Rynku to część projektu „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju”, jaki Cieszyn realizuje z Czeskim Cieszynem. 

Fot. facebook.com/Gabriela Staszkiewicz

 

 

Po przebudowie ul. Głębokiej w Cieszynie nadszedł czas na prace na Rynku. Urzędnicy podpisali umowę z wykonawcą tego przedsięwzięcia firmą Wtórbet Sp. z o.o. z Bielska-Białej. Remont i przebudowę głównego placu w mieście poprzedzą badania archeologiczne. 

– To ważna i potrzebna inwestycja. Prace nad tym projektem rozpoczęły się w poprzedniej kadencji – przypomina Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna. Dodaje, że wyczekiwanym przez mieszkańców elementem będzie zagospodarowanie na Rynku zieleni – tej istniejącej, ale i nowej bo posadzonych zostanie kilka drzew. W tym celu miasto zdobyło zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na takie nasadzenia w gruncie. – Pojawi się także zieleń w donicach. Mała architektura będzie utrzymana takim stylu, jak na wyremontowanej ul. Głębokiej – zapowiada Gabriela Staszkiewicz.

Zakres prac budowlanych na Rynku przewiduje ujednolicenie nawierzchni i likwidację podziału wysokościowego na jezdnie i plac. Jezdnia zostanie wyniesiona i zrównana z płytą Rynku. Projekt obejmuje rozebranie istniejącej nawierzchni chodników, jezdni i głównego placu, gdzie zostanie wymieniona konstrukcja drogowa oraz odtworzona nawierzchnia granitowa z wykorzystaniem materiału pochodzącego z rozbiórki.

 

 Wizualizacja rynku w projekcie "Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju - rozwój transgranicznej turystyki". Fot. UM Cieszyn

 

Chodniki wokół Rynku będą wykonane z płyt granitowych położonych na nowej podbudowie, a kamienne płyty chodnikowe zostaną̨ ułożone nieregularnie nawiązując do istniejącego układu na ul. Głębokiej. W obrębie płyty Rynku znajdą się przenośne donice z zielenią̨, ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady, słupki informacyjne. Prace konserwatorskie obejmą fontannę św. Floriana.

Jak informują cieszyńscy urzędnicy podczas przebudowy zostanie zwiększone zasilanie dla potrzeb odbywających się w tym miejscu wydarzeń kulturalnych, społecznych i sportowych. Konieczne jest także zapewnienie odpowiednich warunków dla urządzenia do wyświetlanego na elewacji Ratusza mappingu, który opowiadać będzie o historii cieszyńskiego tramwaju. Wreszcie w płycie Rynku znajdzie się także szyna tramwajowa wiodąca trasą, którą na początku XX w. kursował tramwaj po obu stronach Olzy.

Harmonogram uwzględniający badania archeologiczne oraz roboty budowlane został podzielony na dwa główne etapy. Pierwszy to prace na wewnętrznej płycie Rynku wraz z 1,5-metrowym pasem jezdni, wykonanie przyłączeń́ oraz wbudowaniem szyny. Drugi etap obejmuje przebudowę jezdni wraz z chodnikami. Koszt inwestycji to 11,3 mln zł.

 

 

 

 

Fot. facebook.com/Gabriela Staszkiewicz źródło :gloslive

O Nas

Jastrzębski portal dialogu społecznego.
Unia Europejska
Mieszkańcy Jastrzębia i okolic