DECEMBER 9, 2022
WIADOMOŚCI

Wystawa fotografii Mariusza Gruszki „ARCHIKRAJOBRAZY”

post-img
Galeria „Ciasna” zaprasza na wystawę fotografii
Mariusza Gruszki
„ARCHIKRAJOBRAZY”


Wystawa będzie trwać od 16.02.2023 do 10.03.2023
Na wernisaż zapraszamy 16.02.2023 o godz 18:00 ARCHIKRAJOBRAZY to moja próba zbliżenia się do malarstwa, są one cyklem fotografii, na któ­rych staram się uwieczniać miejsca i elementy krajobrazu nieprzypadkowe. Staram się, aby tak jak w cyklu „...na świat” i w tym przypadku opowiedzieć moimi impresjami fotograficznymi jakiś fragment historii o miejscu, człowieku. Świat jest tak zabiegany, że trudno nam na chwilę się zatrzymać, spojrzeć i pomyśleć. Wyobrazić sobie, i opowiedzieć historię miejsca, obiektu, człowieka. Chciałbym moimi fotografiami sprowokować widza do zatrzymania, wspomnień, przemyśleń...
Mariusz Gruszka

O Autorze:
Mariusz Gruszka
Pasjonat fotografii, urodzony Strumieniak.
Odkrywał na nowo fotografię pod okiem swojego mistrza i mentora - nieżyjącego już Piotra Szymona.
Pomysłodawca i założyciel grupy fotograficznej C41 działającej przy Ośrodku Kultury w Strumie­niu, oraz współzałożyciel festiwalu i stowarzyszenia SFart.
Na co dzień wraz z żoną Dagmarą prowadzi studio portretowe studioG w Strumieniu, zajmuje się szeroko pojętą fotografią reklamową, oraz wizerunkiem firm.
W Strumieńskim emgok'u i Chybskim Amatorskim Klubie Filmowym Klaps prowadzi pracownie fotograficzne, gdzie stara się zarażać dzieci, młodzież i dorosłych swoją pasją.
W fotografii szczególnie interesuje go człowiek (portret, dokument), czego owocem była wystawa fotografii pt. „JESTEŚMY” przedstawiająca życie codzienne mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Pogórzu, czy zorganizowana na 100-lecie chóru Lutnia wystawa portretów byłych i obecnych chórzystów.
Od lat dokumentuje również życie swojego miasteczka, nawiązując do przeczytanej wskazówki Krzysztofa Kieślowskiego, aby tworzyć dokument w miejscu sobie znanym. Efektem tej działalności jest projekt fotograficzny „MOJE MIEJSCE”, dokumenty fotograficzne z życia Strumienia, oraz powstające we współpracy z Joanną Szpak portrety filmowe mieszkańców Strumienia /„PAN EMERICH”, „MUZYCZNA HERBATKA U PANI ZOFII”, „OGRÓD SŁÓW HELENKI SZEFER”, „FOTOGRAFIE PANA BRONISŁAWA”/
Z kolei krajobraz odnajdywany podczas swoich dalszych i bliższych podróży zapisuje w postaci detalu architektonicznego, który traktuje jako portret miejsca związanego z człowiekiem, którego wprawdzie nie ma na fotografii, ale potrafimy sobie wyobrazić jego zwyczaje, upodobania... tak powstaje zestaw „... NA ŚWIAT”.
Często powtarza, że należy łamać zasady i nie bać się eksperymentować z fotografią. Idąc za swoimi słowami w ostatnim czasie twórczości fotograficznej Mariusz postanowił wykorzystać tak narzędzia fotograficzne, aby uzyskać obraz zbliżony do malarstwa. W ten sposób powstają impresje fotograficzne z cyklu „ARCHIKRAJOBRAZ”, których pierwszą część pokazał w zestawie „KADRY” na wystawie z okazji 50-lecia AKF Klaps w Chybiu, oraz na wystawie „Korzenie” w Bielskiej Galerii BWA.
 
 

 
 
 

O Nas

Jastrzębski portal dialogu społecznego.
Unia Europejska
Mieszkańcy Jastrzębia i okolic