DECEMBER 9, 2022
WIADOMOŚCI

Czy Polki zabierają apteczkę na wakacje? Tak wyglądają przygotowania do urlopu

post-img

  Sezon wakacyjny rozpoczął się już na dobre i wielu z nas niebawem ruszy na dłuższe wyjazdy. Jeszcze przed urlopem warto zadbać o skompletowanie apteczki, aby być gotowym na nieprzewidziane sytuacje, które mogą wydarzyć się po dotarciu na miejsce wypoczynku. Co warto zabrać ze sobą w drogę?

Przygotowanie apteczki jeszcze przed wyruszeniem z domu może nam pomóc zwłaszcza wtedy, gdy w miejscu, do którego wyjedziemy, nie będzie łatwego dostępu do apteki. Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Herbapol Poznań, producenta leku Urosept, przez agencję badawczą K+Research, aż 49% Polek dba, aby podczas urlopu mieć ze sobą podręczny zestaw leków. Niewiele mniej, bo 48% respondentek, bierze ze sobą tylko niezbędne medykamenty, a do sklepu lub apteki udaje się w nagłych przypadkach. Tylko 3% ankieterek nie zabiera ze sobą żadnych leków, licząc, że w razie potrzeby kupi je na miejscu.

Co najczęściej pakujemy do apteczki?

Nie zawsze da się wszystko przewidzieć i zabrać dokładnie to, co będzie niezbędne w danej sytuacji. Wynik badania przeprowadzonego na zlecenie Herbapol Poznań pokazuje, że Polki, które wyjeżdżają na urlop, najczęściej wkładają do apteczki środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (82% respondentek), produkty do opalania (72%), leki przyjmowane w sposób ciągły (70%) oraz preparaty przeciwko insektom (67%). Co więcej, blisko co piąta kobieta bierze ze sobą także leki na infekcje układu moczowego. To bardzo istotne, zwłaszcza, że letnie wyjazdy to czas, kiedy regularnie i intensywnie pływamy w jeziorach, hotelowych basenach czy przebywamy w jacuzzi. Do tego znacznie częściej siedzimy bezpośrednio na piasku. Wszystkie te czynniki ułatwiają rozwój infekcji układu moczowego, której dzięki odpowiedniemu zaopatrzeniu można od razu zapobiegać lub przeciwdziałać.

Siła prosto z natury

Z opinii Polek biorących udział w badaniu wynika, że w sytuacji infekcji układu moczowego dobrze sprawdzały się u nich środki naturalne, które zdaniem respondentek stanowią wartościowe uzupełnienie terapii. To m.in. leki pochodzenia ziołowego czy rośliny jak na przykład rumianek, pokrzywa. Aż 41% uczestniczek badania we wsparciu leczenia infekcji układu moczowego poza terapią lekami syntetycznymi, wspomaga się dodatkowo lekami pochodzenia roślinnego lub ziołowego. Tylko 11% Polek stosuje wyłącznie leki syntetyczne, a 7% - tylko leki z naturalnych składników.

Wpływ na rodzaj leków, które wybieramy, ma też wiek. Jak pokazują badania, im kobiety są starsze, tym częściej zauważają wartość tego typu środków pochodzenia roślinnego i ziołowego. Wśród badanych w grupie wiekowej 18-24 lata kategorię produktów medycznych pochodzenia roślinnego i ziołowego, jako wartościowe uzupełnienie w leczeniu, wybiera 32% kobiet, a w przypadku badanych powyżej 65. roku życia jest to ponad 61% respondentek. Wysokie zaufanie do takich medykamentów pokazuje, że wciąż są one dla kobiet bardzo ważnym wsparciem organizmu.

*Badanie zostało przeprowadzone przez K+Research by Insight Lab z wykorzystaniem ankiety internetowej (CAWI) w okresie od 24 maja do 30 maja 2023 r. W badaniu wzięło udział 1000 pełnoletnich kobiet mieszkających w Polsce. Dobór próby badawczej miał charakter losowo-kwotowy.

Źródło informacji: Herbapol Poznań



 

 

O Nas

Jastrzębski portal dialogu społecznego.
Unia Europejska
Mieszkańcy Jastrzębia i okolic