DECEMBER 9, 2022
KULTURA

PLAKACIŚCI Franciszek Starowieyski, Jan Młodożeniec-zapraszamy

post-img

Miejski Ośrodek Kultury Galeria Sztuki Epicentrum w Jastrzębiu-Zdroju oraz Galeria Epicentrum Art Gallery w Opolu zapraszają na wystawę

PLAKACIŚCI Franciszek Starowieyski, Jan Młodożeniec

Ekspozycja będzie dostępna w Miejskim Ośrodku Kultury Galerii Sztuki Epicentrum w Jastrzębiu-Zdroju od 8 do 27 listopada 2024 r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00.

 

Franciszek Starowieyski popularność zyskał w latach 60. XX wie ku serią plakatów teatralnych i filmowych. Zajmował się malarstwem, plakatem, grafiką użytkową, scenografią teatralną i telewizyjną. Był twórcą tzw. teatru rysowania. Jego malarstwo cechowały fascynacja ciałem kobiecym o rubensowskich kształtach, zmysłowością oraz refleksja nad przemijaniem i śmiercią. Wielokrotnie wystawiał w galeriach i muzeach w Polsce oraz Austrii, Belgii, Francji, Holandii, w Kanadzie, Szwajcarii, USA, we Włoszech.

Jan Młodożeniec projektował plakaty i grafiki, współpracując z wydawnictwami: Czytelnik, Iskry, Wydawnictwem Artystyczno-Graficznym, centralą Wynajmu Filmów oraz teatrami i muzeami. Zdaniem krytyków sztuki jego prace wyróżniały: bogata, żywa kolorystyka, humor i umiejętność zamknięcia tematu pracy w jednym znaku. W 1962 odbyła się jego pierwsza wystawa indywidualna w warszawskiej Galerii Kordegarda, jego prace eksponowane były w Wiedniu , Pradze , Poitiers.

W latach 1962–2000 brał udział w wielu wystawach polskiego plakatu w kraju i za granicą, w Międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie, USA, Toyamie.

 

15.11.2024 o godzinie 17.00

wykład Magdaleny Niziołekkustosza Działu Sztuki Muzeum Śląskiego w Katowicach

pt.: „Odmienne oblicza Polskiej Szkoły Plakatu — Franciszek Starowieyski i Jan Młodożeniec”

Magdalena Niziołek historyczka sztuki, kuratorka wystaw, kustosz Działu Sztuki Muzeum Śląskiego w Katowicach. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jej zainteresowania badawcze skupione są wokół rzemiosła artystycznego, designu i plakatu polskiego. Kuratorka wystaw "Z fabryki na salony. Porcelana "Giesche", "Czuday", "Huta Franciszka" oraz współkuratorka wystaw "Harmony. Marcin Ryczek"oraz "Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana". Jest współautorką programu online „Muzeum przy kawie” – gdzie w czasie rzeczywistym rozmawia

o sztuce z odbiorcami, a także wydarzeń realizowanych w ramach programu rewitalizacyjnego „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach” – Wielki dizajn z sąsiedztwa, Magazyn Performatywny czy Szychta kreatywna.

 

Wstęp wolny

 

 

O Nas

Jastrzębski portal dialogu społecznego.
Unia Europejska
Mieszkańcy Jastrzębia i okolic