DECEMBER 9, 2022
PUBLICYSTYKA

Korzystne rozwiązania podatkowe już od lipca

post-img

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej w Katowicach mówili dziś w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim o zmianach podatkowych, które wejdą w życie od 1 lipca 2022 r.

Prezydent RP 14 czerwca br. podpisał nowelizację, która wprowadza korzystne propozycje, korzystne zmiany podatkowe dla wielu grup społecznych. Mówimy tutaj przede wszystkim o znaczącej, historycznej obniżce podatku PIT z 17 do 12% – mówił wojewoda Jarosław Wieczorek. – To, co jest najważniejsze to korzyść obywatela. Tą korzyść Polacy będą odczuwać bezpośrednio w swoich wynagrodzeniach – zaznaczył i dodał również, że pewne regulacje ułatwią także funkcjonowanie niektórych grup przedsiębiorców.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Mariusz Cupiał mówił z kolei o tym, że wprowadzone przepisy podatkowe znacznie upraszczają i stabilizują system podatkowy. Wyjaśnił też, że zmiany, które wejdą w życie 1 lipca br., będą dotyczyły rozliczenia za cały 2022 rok i obejmą wszystkich podatników rozliczających się według skali podatkowej, zarówno zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę i zlecenie, pobierających emeryturę czy prowadzących działalność gospodarczą, jak również przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym i kartą podatkową.  – Warto podkreślić, że ustawa pozostawiła bez zmian wszystkie korzystne rozwiązania, które obowiązują od 1 stycznia i do których już jesteśmy przyzwyczajeni, mianowicie 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku i próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł rocznie – dodał Dyrektor katowickiej Izby Administracji Skarbowej.

O szczegółach mówił zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Jarosław Szczepański, który podkreślił, że od dawna nie było tak dużej ilości zmian podatkowych mających jednoznacznie pozytywny charakter. Wyjaśnił też, że regulacje można podzielić na trzy pakiety: rozwiązań ogólnych, prorodzinnych oraz skierowanych do przedsiębiorców.

Wchodzące w życie od 1 lipca br. zmiany podatkowe zakładają obniżenie podstawowej składki podatkowej PIT z 17 do 12%, możliwość rozliczenia części składek zdrowotnych w podatku dochodowym dla przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej, likwidację ulgi dla klasy średniej, możliwość stosowania kwoty wolnej u 3 płatników (od 1 stycznia 2023 r.) czy ujednolicenie terminów rocznego rozliczenia PIT dla wszystkich formularzy do 30 kwietnia. Pakiet rozwiązań prorodzinnych umożliwi też m.in. preferencyjne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci oraz zwiększony limit (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.) dochodów dziecka, który pozwala skorzystać z preferencji podatkowych przez rodziców.

Przedstawiciele KAS zachęcali również do udziału w spotkaniach informacyjnych poświęconych zmianom w systemie podatkowym, które odbędą się 27 czerwca br. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim oraz w siedzibie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. Zainteresowane osoby mogą też korzystać ze strony podatki.gov.pl/niskiepodatki, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje, a także zadać pytanie czy zapisać się na spotkanie prowadzone w formie online.

Galeria zdjęć

O Nas

Jastrzębski portal dialogu społecznego.
Unia Europejska
Mieszkańcy Jastrzębia i okolic