WSS Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju to pierwsza taka placówka w województwie, która uzyskała stałe zgody Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Urzędu Lotnictwa Cywilnego i przetestowała wykonywanie dronowego transportu medycznego na wyznaczonej trasie, pomiędzy budynkami szpitala zlokalizowanymi przy alei Jana Pawła II 7 i Krasickiego 21. Pojedynczy przelot między budynkami trwał 2-3 minuty.
Lot wykonywany był Bezzałogowym Statkiem Powietrznym (BSP) FARADA G1, który cechuje możliwość startu i lądowania w pionie i kontynuowanie lotu w poziomie, co maksymalizuje jego możliwości operacyjne, takie jak czas lotu, czy zasięg wykonywanych misji (ok. 60 minut i do 70 km).
G1 nie potrzebuje pasa startowego do rozpoczęcia misji, a po jej zakończeniu automatycznie wraca w zadane przed misją lub dowolnie wskazane przez operatora miejsce. Drugi, krótszy lot wykonany był z wykorzystaniem MultiRotora, który przeznaczony jest głównie do lotów w przestrzeniach zurbanizowanych (miejskich), na krótszych dystansach (ok. 40 minut i do 5 km). Loty były wykonywane poza zasięgiem wzroku operatora, który znajdował się fizycznie w Centrum Kontroli Lotów w Warszawie.
– Tradycyjny transport trwa około 10 min w jedną stronę jednak przy większym natężeniu ruchu czas ten się wydłuża, a biorąc dodatkowo pod uwagę ceny paliwa zaczęliśmy szukać innego rozwiązania. Zdecydowaliśmy się na transport próbek krwi przez bezzałogowe statki powietrzne, bo widzimy w tym przyszłość – podsumował Zbigniew Trzcionkowski, główny specjalista ds. informatyki WSS Nr 2
Zadaniem personelu medycznego jest jedynie załadunek lub odbiór ładunku. Cała procedura przebiega sprawnie i szybko. Co więcej eksperci nie mają wątpliwości - drony to aktualnie jedna z najpewniejszych i najbezpieczniejszych dróg transportu.