Artystycznie-Sylwia Dwornicka

Artystycznie-Sylwia Dwornicka

Zaczęło się od malarstwa, kiedy jeszcze byłam w liceum. Malowanie konaru drzewa na tle zakurzonej tkaniny zawieszonej przez instruktora zajęć. Rekwizyty zmieniały się co jakiś czas z konaru w gitarę, zegar lub wazon po to, by za niedługo zmusić mnie do opuszczenia zajęć i przedstawiania własnych historii. Mniej powściągliwych w tematyce i kolorze. Powstały dwa obrazy. Patrzyłam na nie i kręciłam nosem z niezadowolenia. Coś mnie zatrzymało, coś przekierowało.

Nie wiedząc dlaczego obroniłam dyplom górnika-geologa na Politechnice Śląskiej i kilka lat pracowałam jako specjalista ds. ochrony środowiska. Ale to nie było to. Rzuciłam!

Znalazłam dla siebie fotografię, z którą dość mocno się zaprzyjaźniłam na kilkanaście dobrych lat. Poznałam jej szlachetne techniki, godzinami przesiadując w ciemni. Poznałam zapach wywoływacza i utrwalacza. Gąbką nakładałam roztwór chemiczny na 1-metrowy papier fotograficzny, by za kilka sekund pojawił się na nim pozytyw. Odkryłam różne rodzaje światła, magię studia fotograficznego i aparatu średnioformatowego na klisze 6 na 6 cm z 12-nastoma klatkami, gdzie patrząc przez pryzmat widzi się odwrócony obraz.

Tematów szukałam w ludziach, w cielesności, tworząc postacie zapożyczone ze snów, z nieistniejących światów. Światów czarno-białych, oświetlonych kontrastowo. Odrealnionych. Tu pojawiły się kolejne studia. Te zaległe. Fotografia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W międzyczasie realizowałam się aktorsko w Teatrze Plastycznym Mariana Bednarka i Teatrze Monitoring. Do dziś tworzę też filmy animowane oraz relacje filmowe.

Filmem animowanym „zarażam” młodych twórców w wieku od 6 do 13 lat, prowadząc Pracownię Filmu Animowanego w Domu Kultury w Lipniku i Miejskim Centrum Kultury Integrator w Skoczowie.

W lipcu 2018 roku „Autoportretem z kotem” powróciłam do malarstwa, do intensywnego koloru, opowieści o człowieku i wspaniałej zabawy pędzlem.

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.