BĘDĄ SIĘ MODLIĆ ZA ZMARŁYCH GÓRNIKÓW

Zbliża się pierwsza rocznica tragicznej śmierci górników Kopalni ČSM Północ w Stonawie. Kościelne uroczystości upamiętniające to tragiczne zdarzenie odbędą się w niedzielę 1 grudnia o godz. 10.00 w katolickim kościele św. Marii Magdaleny w Stonawie. 

„Na mszę św. zapraszamy rodziny ofiar, dyrekcję kopalni oraz spółki OKD, brać górniczą, krewnych, kolegów i znajomych zmarłych górników. Swoje uczestnictwo potwierdziła min. konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, delegacja wojewody śląskiego oraz przede wszystkim rodziny ofiar. Uroczysta msza św., podczas której będziemy się modlić za zmarłych Górników, ich rodziny, krewnych i znajomych, zostanie połączona z obchodami tradycyjnej stonawskiej Barbórki” – informuje proboszcz, ks. dr Roland Manowski.


Przypomnijmy, trzynastu górników Kopalni ČSM Północ w Stonawie zmarło 20 grudnia 2018 r. Eksplozja metanu nastąpiła 800 metrów pod ziemią o godz. 17.16. W zagrożonym rejonie pracowało 23 górników, w tym 22 Polaków. Zginęło 13. Wśród ofiar śmiertelnych znalazło się 12 Polaków i jeden Czech. 10 osób zostało rannych. Cztery ostatnie ciała wydobyto na powierzchnię dopiero 11 i 12 maja. Była to druga co do skali katastrofa górnicza w Czechach od 1990 r. 

źródło:gloslive foto:Szymon Brandys

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *