Który rodzaj kultury jest ci bliższy?

Trudno jest mi określić, który rodzaj kultury jest mi najbliższy. Chociaż moim zdaniem dookoła mnie najwiecej jest kultury niskiej nie oznacza to, że to właśnie ona mnie określa czy dominuje moje życie. Nawet nie wiem czy jest potrzeba tak drastycznego ich rozgraniczenia skoro teraz dochodzi do bardzo częstego przenikania się tych dwóch kultur. Na szczęście w obecnych czasach nie trzeba być panem świata, aby mieć dostęp do kultury wysokiej- wystarczy tylko mieć ochotę na jej doświadczanie. 

Jak właściwie oddzielić od siebie te dwa rodzaje kultur i czy ma to właściwie sens? 

Zacznijmy od początku- kultura wysoka to wszystkie te ponadczasowe rzeczy- dorobek społeczeństwa oraz nasza tradycja. W ten dorobek społeczeństwa wchodzi teatr, literatura, dzieła sztuki, czyli rzeczy do których wcześniej miały dostęp tylko wyższe grupy społeczne, jednak teraz każdy może w jakiś sposób doświadczać kultury wysokiej, a to między innymi dzięki darmowej edukacji. 

Czy doceniamy to, że możemy się uczyć i zdobywać doświadczenie za darmo? Bardzo często byśmy woleli nie wiedzieć czegoś i zostać w domu, a to błędne i leniwe myślenie, bo przecież to przez naukę i prace możemy siebie spełniać oraz poznawać nowych ludzi. 

Do kultury niskiej zaliczamy wszystko pozostałe- rzeczy które teraz są popularne i musi mknąć czas, aby okazało się czy zapiszą się w naszej dalszej historii.

Jednakże teraz częste jest zjawisko przenikania się tych dwóch kultur- czy więc powyższy podział dalej jest konieczny…? 

A jeśli tak to, z którą kultura się utożsamiasz? 

Autor: Vanessa Wójciak 

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *