MASZ JUŻ 65 LAT - JEDZIESZ ZA PÓŁ CENY. OSIĄGNĄŁEŚ 70 ROK ŻYCIA - PODRÓŻUJESZ ZA DARMO.

MZK przypomina, że pasażerowie, których metryka wskazuje osiągnięcie 70 roku życia korzystają z komunikacji miejskiej bezpłatnie. Nieco młodsi, w przedziale wieku 65-70, mogą korzystać z biletów ulgowych. Poniżej informujemy co należy zrobić, by ewentualna kontrola przebiegała spokojnie i bez przeszkód.

Najstarsi pasażerowie, a więc 70-latkowie i starsi, powinni posiadać spersonalizowany e-bilet wydany w MZK po potwierdzeniu wieku konkretnej osoby. Po przyłożeniu karty do czytnika (czynność ta jest obowiązkowa) opłata nie zostanie pobrana. Przejazd jest bezpłatny.

Identyczny e-bilet powinni posiadać pasażerowie w wieku 65-70 lat. W ich przypadku ulga automatycznie zostanie uwzględniona po „skasowaniu” biletu w autobusie. Drugi wariant zakłada posługiwanie się e-portmonetką, która nie zawiera danych personalnych (jest zakupiona na okaziciela). W tym przypadku, przy korzystaniu z ulgi, konieczne jest okazanie kontrolerowi dokumentu potwierdzającego swoją tożsamość i wiek. Należy to zrobić także w przypadku posługiwania się biletem ulgowym zakupionym u kierowcy.

Przypomnijmy, że zgodnie z taryfą Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, obowiązującą od 1 września 2018 roku, nie wszyscy emeryci są uprawnieni do ulgi. Samo posiadanie legitymacji emeryta nie uprawnia do korzystania ze zniżki. Jak już wspomnieliśmy, konieczne jest ukończenie 65 roku życia. Tak więc, młodsi emeryci zobowiązani są do zakupu biletu normalnego. Inaczej sprawa wygląda w przypadku rencistów, którzy nie są zdolni do pracy i jej nie podejmują. Oni za bilet płacą połowę. Rencista pracujący zobowiązany jest posiadać bilet normalny – no chyba, że ukończył 65 rok życia.

Szczegóły dotyczące opłat: http://mzkjastrzebie.com/taryfa-przewozu-osob-i-bagazu-1-09-2018

źródło: pawłowice.pl