NIE ŻYJE JIŘÍ MENZEL. CZESKI REŻYSER MIAŁ 82 LATA

NIE ŻYJE JIŘÍ MENZEL. CZESKI REŻYSER MIAŁ 82 LATA

W wieku 82 lat w sobotę 5 września zmarł Jiří Menzel. O śmierci reżysera oscarowych „Pociągów pod specjalnym nadzorem” poinformowała w niedzielę jego żona Olga.

Czeski reżyser i aktor od 2017 roku zmagał się z problemami zdrowotnymi po operacji mózgu. Opiekowała się nim żona. „Jiřinku nasz kochany, najodważniejszy z odważnych. Wczoraj wieczorem w domu twoje ciało w naszych ramionach opuściło ten ziemski świat. To był dla nas wielki zaszczyt, że mogłyśmy ci towarzyszyć w tej ostatniej drodze” – napisała żona Olga na Instagramie w niedzielę w nocy.

Jiří Menzel rozpoczął swoją reżyserską karierę w połowie lat 60. XX wieku. Zaraz na początku zdobył Oscara za film „Pociągi pod specjalnym nadzorem” (Ostře sledované vlaky, 1966) nakręconego na podstawie minipowieści pod tym samym tytułem czeskiego pisarza Bohumila Hrabala. Po jego twórczość sięgał częściej – zekranizował „Postrzyżyny”, „Święto przebiśniegu” i „Obsługiwałem angielskiego króla”.

Menzel otrzymał Czeskiego Lwa za całokształt twórczości. Został też odznaczony Medalem Za Zasługi I stopnia. Należy do czołowych twórców Czechosłowackiej Nowej Fali.

Zajmował się nie tylko reżyserią, ale i aktorstwem – zagrał w sumie 80 roli na dużym i małym ekranie. Ostatnią z nich była tytułowa postać w czesko-słowackim dramacie „Tłumacz” Martina Šulíka.

Menzel był związany z festiwalem „Kino na granicy” – retrospektywa jego twórczości w 1999 roku zainaugurowała pierwszą edycję przeglądu.

źródło: glos.live

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *