Nowy pobór opłat na A4.

Nowy pobór opłat na A4.

W przyszłym roku nowa metoda opłat na A4 – ma zmniejszyć korki

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje się do wprowadzenie w lipcu 2020 roku nowej metody płatności za przejazd po autostradzie A4 między Bielanami Wrocławskimi a Gliwicami. System ma automatycznie rozpoznawać tablice rejestracyjne samochodów, a kierowcy płatności będą uiszczać bez zatrzymywania się za pomocą mobilnej aplikacji.


Ministerstwo Infrastruktury o swoich planach poinformowało po tym, jak poseł Kamil Botniczuk z Opolszczyzny wystosował w tej sprawie oficjalną interpelację. Poseł pytał, czy nie można by usprawnić sposobu poboru opłat, ponieważ przez tzw. bramki i ręczne dokonywanie opłat tworzą się na autostradzie korki.

W odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury możemy przeczytać, że resort oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który przejął zarządzanie systemami poboru opłat, pracują obecnie nad wprowadzeniem nowej, automatycznej metody płatności.

 – Będzie ona stosowana przy przejeździe przez pasy wjazdowe i zjazdowe w trybie „zwolnij i przejedź”, z wykorzystaniem technologii automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów – tzw. videotollingu – tłumaczy Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Jak podkreśla, jeżeli kierowcy przekonają się do nowej możliwości dokonywania płatności, wpłynie to zauważalnie na upłynnienie ruchu pojazdów. Takie rozwiązanie ma zostać wdrożone od lipca przyszłego roku właśnie na odcinku autostrady A4 Bielany Wrocławskie – węzeł Sośnica.

Metoda płatności z wykorzystaniem videotollingu funkcjonuje już na odcinku A4 między Katowicami i Krakowem. Aby z niej korzystać, wystarczy pobrać na swój telefon komórkowy aplikację Autopay z Google Play lub App Store, a także zarejestrować się w aplikacji podając numer rejestracyjny swojego pojazdu oraz dane karty płatniczej.

źródło:wrocław.pl

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.