OSTATNI WÓZEK WĘGLA W CZESKICH ŁAZACH

Po 129 latach zakończyła się eksploatacja węgla w kopalni Łazy w Orłowej Czeska Republika. W czwartek wydobyto ostatni wózek węgla. Pracownikom nie grozi bezrobocie. 

Tomáš Galik przepracował 43 lata na kopalni. W czwartek, przed symbolicznym „ostatnim wózkiem”, ocierał łzy. – Smutno mi, że ta kopalnia kończy działalność. Bo ta kopalnia to było moje życie. Mam 58 lat, mogę już iść na emeryturę, ale i tak czuję żal – przyznał w rozmowie z dziennikarzami. W podobnej sytuacji jest Pavel Kubič. Po 39 latach pod ziemią pod koniec roku odejdzie na emeryturę. Jego młodsi koledzy nie muszą się bać o pracę, rzecznik OKD – Ivo Čelechovský – zapewnił, że nikt nie zostanie zwolniony w związku z wygaśnięciem wydobycia w Łazach. – W tej chwili mamy tutaj 350 pracowników, zakładamy, że zostanie ich sto – zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni. Pozostali albo pójdą na górniczą rentę albo wykorzystamy ich w innych zakładach OKD – powiedział Michal Heřman, dyrektor OKD i prezes zarządu. Zadaniem pracowników, którzy zostaną na kopalni, będzie jej likwidacja oraz obsługa części usługowej na powierzchni. Niektóre usługi zostaną zachowane. 
W czwartek o godz. 9.20 na powierzchnię wywieziono ostatni wózek węgla wydobytego w Łazach. Powitała go kapela górnicza oraz umundurowani górnicy ze sztandarem. Zabrzmiał górniczy hymn oraz hymn kopalni Łazy.

W kopalni w latach 1890-1919 wydobyto w sumie 145 433 160 ton węgla kamiennego.A jak wygląda sytuacja pozostałych kopalń? – Kierownictwo spółki przygotowuje nowy plan średniookresowy, który miałby zastąpić dotychczasowy plan reorganizacyjny, którym się kierujemy. W tym planie powinny być uwzględnione nowe okoliczności oraz rozwój cen węgla na rynkach światowych. Te ostatnio gwałtownie spadły. Możemy sobie pozwolić tylko na ekonomiczne wydobycie. Na tej podstawie przygotujemy nowy plan wygasania wydobycia w zagłębiu  – powiedział „Głosowi” Čelechovský. Przekonywał, że konkretne terminy zamknięcia kolejnych zakładów nie są w tej chwili znane. 
Foto Danuta Hlub źródło:głoslive

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *