Uwaga na e-mail o zwrocie paczki DHL. W załączniku znajduje się wirus

Oszuści nie zwalniają tempa i po raz kolejny atakują podejrzanymi załącznikami do wiadomości e-mail. Tym razem poszywają się pod firmę kurierską DHL, zachęcając do wydrukowania listu przewozowego.

Nowy rodzaj oszustwa, które krąży na pocztach e-mail, jest nie tylko groźny ze względu na zawirusowany załącznik, ale też na bardzo wiarygodnie wyglądającą treść. Wiadomość w dodatku omija folder Spam i trafia do głównej skrzynki.

Atakujący zdecydowali się na „sprawdzoną” metodę. Pierwszym elementem jest całkiem dobrze przygotowana wiadomość e-mail, której nadawcą jest rzekomo „DHL Parcel”. Otrzymujemy numer zlecenia i paczki, którą rzekomo chcemy zwrócić, a w załączniku konieczny do wydrukowania list przewozowy o wdzięcznej nazwie 22002539340 i co ciekawe – w formacie XLS.

W tym momencie w naszej głowie powinna zaświecić się „żółta lampka”, która zada nam pytanie – dlaczego graficzny plik listu przewozowego znalazł się w Excelu. Odpowiedź jest prosta – znajdziemy w nim makro „wydrukować”, którego kliknięcie uruchamia wbudowany w plik program – a to prowadzi do zainfekowania komputera.

To wyjątkowo trudny przypadek, zważywszy na bardzo wiarygodnie wyglądającą wiadomość i załącznik, którego wydrukowanie w rzeczywistości faktycznie byłoby konieczne – tyle że byłby on nam przesłany w innej formie. Najprawdopodobniej byłby to plik z rozszerzeniem .PDF lub w formie linku do pobrania z oficjalnej strony DHL. Rzecz w tym, że także i w tym przypadku powinniśmy upewnić się przynajmniej dwa razy, że strona internetowa, na której się znajdujemy, jest faktyczną stroną DHL-a.

źrodło:internet, komputerswiat.pl

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.