WYBORY 2020: PKW OGŁOSIŁA NIEOFICJALNE CZĄSTKOWE WYNIKI. ZWYCIĘŻA DUDA

WYBORY 2020: PKW OGŁOSIŁA NIEOFICJALNE CZĄSTKOWE WYNIKI. ZWYCIĘŻA DUDA

Państwowa Komisja Wyborcza na porannej poniedziałkowej konferencji prasowej podała cząstkowe nieoficjalne wyniki wyborów prezydenckich na podstawie danych z 99,97 proc. obwodów (z godz. 7.58). Wg nich zwycięża Andrzej Duda (51,21 proc.), a Rafał Trzaskowski uzyskał 48,79 proc. Frekwencja wyniosła 68,12 proc.

Szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak wyjaśnił na konferencji prasowej, że komisji brakuje jeszcze danych z 9 komisji wyborczych. – Wbrew doniesieniom medialnym nie ogłosimy teraz oficjalnych wyników głosowania – dodał.

Oficjalne wyniki pojawią się po dostarczeniu brakujących protokołów, ale – jak wyjaśnia przewodniczący PKW – wliczenie brakujących głosów nie wpłynie znacząco na wyniki.

Druga tura wyborów prezydenckich w Polsce zakończyła się w niedzielę o godzinie 21.00. Wedle pierwszych sondażowych wyników exit poll Andrzej Duda otrzymał 50,4 proc. głosów. Rafała Trzaskowskiego poparło 49,6 proc. wyborców. Frekwencję szacowano wówczas na 68,9 proc.
– Dziękuję z całego serca. Wygrać wybory przy takiej ogromnej frekwencji, to wspaniała wiadomość. Taka frekwencja wystawia również piękne świadectwo naszej demokracji. Gratuluję też Rafałowi Trzaskowskiemu takiego wyniku i jego wyborcom, że wzięli udział w wyborach – mówił Andrzej Duda podczas swego przemówienia na swoim wieczorze wyborczym w Pułtusku tuż obok tamtejszego Domu Polonii.

– Mówiliśmy, że będzie blisko i jest blisko, ale jestem absolutnie przekonany, że zwyciężymy. Gdy policzymy głos do głosu, to na pewno wygramy – przekonywał z kolei na swym wiecu wyborczym Rafał Trzaskowski.

Jak głosowali Polacy w Czechach?

W Ambasadzie RP w Pradze frekwencja w II turze wyniosła 85,13 proc., najwięcej, bo aż 1783 głosów zebrał Rafał Trzaskowski (88,22 proc.). Z kolei na Andrzeja Dudę głosowało 238 uprawionych do głosowania, co stanowi 11,78 proc.

Konsulat Generalny RP w Ostrawie odnotowuje frekwencję na poziomie 81,37 proc. Andrzej Duda otrzymał tam 131 głosów (26,46 proc.), a Rafał Trzaskowski 364 (73,54 proc.).

źródło: glos.live

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *