Zmiana czasu na zimowy? Kiedy przestawiamy zegarki?

Dni coraz krótsze, a noce coraz chłodniejsze. Jesień na dobre zadomowiła się już w Polsce, a co za tym idzie już niedługo przyjdzie czas na zmianę czasu.

W tym roku tradycyjnie czas zimowy będzie obowiązywał od ostatniej niedzieli października, czyli 27.10. Zmiana czasu na zimowy oznacza godzinę do tyłu – tym samym ta zmiana może być mniej bolesna – śpimy godzinę dłużej.

Zwyczajowo czas zimowy wprowadzany jest w październiku, natomiast letni w marcu. W tym roku tradycyjnie czas zimowy będzie obowiązywał od ostatniej niedzieli października (czas letni wprowadzany jest w ostatnią niedzielę marca).

Już w najbliższy weekend, bo z soboty na niedzielę, przestawimy nasze zegarki z czasu letniego na zimowy. Z godziny 3:00 na 2:00 zmienimy czas w nocy z 26 na 27 października. Dzięki tej zmianie będziemy mogli godzinę dłużej pospać.

Zgodnie z ideą osób, które wprowadziły zmianę czasu miała ona ułatwić ludziom funkcjonowanie w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest mniej światła dziennego. Dzięki przestawieniu zegarków wstając o 6:00 jest więcej światła, ponieważ w rzeczywistości jest już właściwie 7:00 rano.

Możliwe, że już niedługo zmiana czasu z letniego na zimowy zniknie. Wszystko za sprawą projektu wprowadzonego we wrześniu przez Komisję Europejską. Na pewno zegarki będziemy przestawiać do 2021 roku, bo tak reguluje sytuację polskie prawo (rozporządzenie prezesa Rady Ministrów).

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.