100-lecie odzyskania niepodległości

200-125 300-115 200-105 200-310 640-911 300-075 300-320 300-360 642-998 QV_DEVELOPER_01 400-101 700-501 117-201 70-696 700-505 600-199

Rok 2018 to rok wyjątkowy. Nie tylko obchodzimy jubileusz 55-lecia naszego miasta, ale przede wszystkim świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

W związku z tym, w najbliższych dniach szykuje się wiele interesujących wydarzeń.

Pierwsze z nich już 30 października. Wtedy bowiem odbędzie się promocja albumu „Sanatorium im. Marszalka Piłsudskiego”. Zapraszamy więc o godz. 17.00 do Galerii Historii Miasta. Jest to ósmy tom z serii wydawniczej Miejskiego Ośrodka Kultury.

Sanatorium im. Marszałka Piłsudskiego w Jastrzębiu-Zdroju wybudowano 90 lat temu, aby uczcić Jubileusz Dziesięciolecia Polski Niepodległej. Obiekt służył bojownikom o wolność naszej Ojczyzny. Po II wojnie światowej pełnił rolę sanatorium dla dzieci z chorobą Heinego-Medina, obecnie zaś jest siedzibą Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci. Album, dzięki dużej liczbie unikatowych fotografii, ukazuje historię okazałego gmachu. Książka zawiera opisy w języku polskim i angielskim.

Książka do nabycia w cenie 18 złotych w siedzibie Galerii Historii Miasta.

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 8 listopada, o godzinie 17.00 na koncert pieśni patriotycznych. Podczas imprezy wystąpią: Chór Miejski z Jastrzębia-Zdroju, Chór kameralny „Przyjaciele z SN”, Chór męski „Echo”, Zespół wokalny „Wiolinki’, dzieci z niepublicznego przedszkola językowego „Secret”  oraz Parafialna Orkiestra Dęta z parafii NSPJ w Jastrzębiu-Zdroju. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Kolejne wydarzenie, na które warto się wybrać, to spektakl muzyczny z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości „Powróćmy jak za dawnych lat”, czyli polskie piosenki międzywojenne w wykonaniu Zespołu Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego z Czeskiego Cieszyna.

Spektakl przeniesie nas w świat przedwojennego kina, gdzie królowali Eugeniusz Bodo, Loda Halama, Hanka Ordonówna. Śpiewane przez nich piosenki nucimy do dziś, często nie zdając sobie nawet sprawy, z jakich filmów pochodzą. „Ta ostatnia niedziela”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” – to tylko kilka piosenek z wielu, które zabrzmią w nowych aranżacjach. Kostiumy, scenografia, muzyka – wszystko to pomoże nam przenieść się w tamte, dawno minione wspaniałe lata.
Koncert odbędzie się 10 listopada o godz. 17.00 w kinie „Centrum”. Cena biletów wynosi 10 zł.

W tym samym dniu, ale wcześniej, odbędzie się Narodowy Bieg 100-lecia od Bałtyku do Tatr organizowany przez Stowarzyszenie Biegów Górskich w Jastrzębiu-Zdroju. Celem imprezy jest nie tylko uczczenie tego ważnego jubileuszu, ale również promocja aktywności fizycznej.

Impreza zorganizowana zostanie w Zespole Szkół nr 2. Zawodnicy mogą zgłaszać się na bieg na dystansie 10 km, który rozpocznie się o godzinie 12.00. Do wyboru jest również bieg po zdrowie i marsz nordic walking na dystansie 2,5 km, który wystartuje o  godz. 11.00. Jest też krótszy dystans – bieg dla dziewcząt i chłopców na dystansie 150 m – start o godzinie 11.40. Udział w biegu na 10 km mają prawo wszyscy chętni rocznik 2002 i starsi posiadający dobry stan zdrowia. Natomiast w biegu po zdrowie i marszu nordic walking wszyscy chętni – rocznik 2010 i starsi. Młodzież poniżej 18. roku życia zobowiązana jest posiadać zgodę opiekuna prawnego. Warunkiem udziału w biegu jest wypełnienie karty uczestnictwa w formularzu zgłoszeniowym do 28 października. Zawodnik zgłasza się na stronie internetowej do 28 października, po tym terminie zgłoszenia do biegu na 10 km, biegu po zdrowie i marszu nordic walking nie będą przyjmowane. O zgłoszeniu zawodnika do biegu decyduje data wpłaty wpisowego.

Natomiast w Święto Niepodległości zapraszamy na wspólne przemaszerowanie ulicami naszego miasta, w radosnym pochodzie, w którym nie zabraknie muzyki, flag i patriotycznego ducha. Razem wyruszymy sprzed Urzędu Miasta, aby  aleją Józefa Piłsudskiego dotrzeć na parking kina Centrum. Tam dalsza część święta tak istotnego dla każdego Polaka. Zaplanowano między innymi wspólne śpiewanie czy jedyny w swoim rodzaju pokaz pirotechniczny. Przemarsz odbędzie się 11 listopada o godzinie 17.00 ( zbiórka o godzinie 16.30 przed Urzędem Miasta). Dalsze uroczystości o godzinie 17.30 na parkingu przed kinem Centrum. Uczestnikom przemarszu będą rozdawane flagi i chorągiewki.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach.

Komentarze są wyłączone.